Report zkoumal kriminální aktivity a praní špinavých peněz na trhu digitálních měn. Jen za třetí čtvrtletí letošního roku hackeři odcizili 173 milionů dolarů (čtyři miliardy korun). Minulý rok hackeři vytáhli z účtů 266 milionů dolarů. Za výrazný nárůst může také nebývalá popularita kryptoměn, kterých je na trhu přes 1600. 

Digitální zloději většinou pronikli do burzovních systémů a obchodních platforem, kde se s bitcoiny a dalšími digitálními měnami obchoduje.

Zákony jsou krátké

„Regulátoři jsou stále několik let pozadu, jelikož existuje zatím jen několik zemí, které přijali potřebné zákony proti praní špinavých peněz,“ vysvětluje pro agenturu Reuters Dave Jevans, který je ředitelem CipherTrace a celosvětové Pracovní skupiny Anti-Phishingu (Anti-Phishing Working Group), která bojuje s kyberzločinem ve světě.

Jevans odhaduje, že čísla budou ještě vyšší, protože polovinu případů se nepodaří vypátrat. Do reportu například nezapočítává 60 milionů dolarů, které byly prokazatelně ukradeny, nikdo ale nenahlásil jejich zmizení.

Zpráva dodává, že v zemích se slabými zákony bylo od roku 2009 „vypráno“ 2,5 miliardy dolaru (přes 57 miliard korun).

CipherTrace prověřoval přes 350 milionů transakcí 20 digitálních měn.