„Abychom se vyhnuli zvýšeným nákladům způsobenými dlouhodobými dopady cel, pracujeme na plánu, který přesune výrobu motorek určených pro trh EU pryč ze Spojených států do svých zahraničních továren,“ zní prohlášení firmy, které cituje BBC.

Kam ale výrobu přesune, legendární výrobce neuvedl. Ceny svým zákazníkům zatím zvyšovat nehodlá.

Minulý týden EU uvalila jako odvetné opatření za zavedení cel na dovoz ocele a hliníku do Spojených států tarify na americký export do EU. Seznam výrobků zahrnuje napřiklad džíny, motocykly nebo bourbon.

Harley-Davidson sídlí v americkém státě Wisconsin. Továrny má ale například v Austrálii, Brazílii a Thajsku. Zaměřuje se především na vývoz. Do států EU minulý rok vyvezl přes 40 tisíc motorek.

„Přesun výroby je jedinou možností, jak zajistit zákazníkům v Evropě přístup k naším výrobkům,“ dodala firma s tím, že by k přesunu mohlo dojít v časovém horizontu devíti až osmnácti měsíců.

Kvůli clům by se každý stroj mohl prodražit o 2200 dolarů (přes 50 tisíc korun). Tarify totiž firmě zvýší náklady nejméně o 45 milionů dolarů jen za tento rok (1,03 miliardy korun).

Většina motorek se stále vyrábí v USA, kde firma zaměstnává 2100 lidí. Oznámila ale, že chce zavřít výrobu v Kansas City v Missouri, jelikož nedávno otevřela továrnu v Thajsku. Na tento přesun ale podle firmy cla vliv nemají.

V Česku firma minulý rok prodala přes 500 motorek.