"Kouře si při pochůzce všiml jeden z pracovníků, který pomocí ručního hasicího přístroje zařízení ochladil. Během několika minut dorazili na místo hasiči elektrárny, kteří už pouze provedli kontrolu pomocí termovize," řekl Sviták. Že o požár nešlo, potvrdil podle něj i přivolaný vyšetřovatel Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje.

Předběžnou příčinou byl elektrický zkrat v zařízení, které vyvíjí páru pro zvlhčování vzduchu ve sběracím zařízení generátoru. "Do potvrzení příčiny byly z preventivních důvodů odstaveny i zbývající tři parní vyvíječe," doplnil Sviták. Událost je předběžně ohodnocena mimo stupnici INES, tedy bez jakéhokoli vlivu na provoz a jadernou bezpečnost.

O situaci byl ale informován Státní úřad pro jadernou bezpečnost, který v souladu s Protokolem z Melku předal informaci Rakousku. "V souladu s nastavenými pravidly dostalo Rakousko informaci také od nás," uvedl mluvčí. Rozdílný pohled na jadernou energii je dlouhodobým tématem česko-rakouských vztahů. Rakousko se vzdalo výroby energie štěpením jádra a k nukleární energetice svých sousedů se staví kriticky. Dohoda z Melku zakotvuje bezpečnostní a informační standardy kolem elektrárny Temelín.

Podle Svitáka byl pondělní případ od roku 2007 teprve pátým podobným výjezd temelínských hasičů v areálu elektrárny. Naposledy byla důvodem technická závada elektrického vysoušeče rukou na toaletě lékařského personálu letos v květnu. Ve všech případech se výjezd hasičů obešel bez zranění a dopadů na provoz a jadernou bezpečnost.

Kontroly v jaderné elektrárně

Jaderná elektrárna Temelín zažila v závěru roku dvě klíčové kontroly. Ani jedna nezjistila žádné závažné pochybení, které by souviselo s jejím fungováním. Elektrárna se podrobila kontrole podle nových pravidel Světového sdružení provozovatelů jaderných elektráren (WANO). V pořadí třiatřicátá mezinárodní prověrka v Temelíně byla dosud největší, jakou tato elektrárna absolvovala. Další expertní skupina energetiků tu kontrolovala dokumentaci ke svarům v návaznosti na situaci v Dukovanech, která také patří společnosti ČEZ. V Temelíně zjistila kontrola některá dílčí pochybení, vedení temelínské elektrárny ale tato pochybení nenutila odstavit bloky.

Při prověrce dokumentace pro vydání nového povolení pro dlouhodobý provoz dukovanské jaderné elektrárny se našly chyby v rentgenových snímcích potrubí, které mají odhalit případné netěsnosti. Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) sdělil, že pochybení byla u snímků z jaderné i nejaderné části elektrárny Dukovany, bezpečnost ale podle předsedkyně SÚJB Dany Drábové přímo ohrožena nebyla. Následovala však kontrola svarů.

Jaderná elektrárna Temelín dosud vyrobila 178 milionů megawatthodin (MWh) elektřiny. Elektrárna je v provozu od 21. prosince 2000 a kryje svojí výrobou více než pětinu české spotřeby. Rekordní pro ni byl rok 2012, kdy vyrobila 15,3 milionu MWh elektřiny. Od začátku roku vyrobily oba bloky 14,07 miliard kilowatthodin elektřiny. Jižní Čechy by s ní vydržely téměř pět let a jihočeským domácnostem by stačila na 13 let.