Havárie jaderné elektrárny Fukušima v Japonsku způsobí přehodnocení výstavby nových jaderných bloků, což může vést k růstu cen jaderných projektů a také ke změnám termínů jejich dokončení. Je zároveň nutné opatrně přistupovat k prodlužování životnosti jaderných elektráren. Na jaderném summitu v Praze to dnes řekl ředitel Ústavu jaderného výzkumu Aleš John.

"Havárie ve Fukušimě zásadně změnila pohled na energii. Dojde k modifikaci stávajících projektů," řekl John.

V současnosti Evropská komise připravuje zátěžové testy jaderných elektráren, jejichž účelem bude zjistit úroveň bezpečnosti evropských jaderných zdrojů. Podle sociálnědemokratického europoslance Pavla Poce ale EU nehodlá členským zemím diktovat skladbu energetického mixu a odrazovat je od jaderné energie.

Zátěžové testy jaderných elektráren budou mít podle Poce tři fáze. V první fázi prověří každý provozovatel jaderné elektrárny své vlastní zařízení podle stávajících norem a seznámí se svými nálezy Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB). V druhé fázi pak na zařízení provede testy SÚJB, v třetí fázi případně může zařízení prověřit ještě Evropská komise.

Na Temelín prý japonská havárie vliv mít nebude

Náměstek ministra průmyslu a obchodu Tomáš Hüner zdůraznil, že následky havárie Fukušimy v jaderném průmyslu nebudou mít vliv na plánovanou dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Termín dokončení zůstává rok 2025. Cena projektu vyplyne ze samotného tendru, jehož vítěz má být znám v roce 2013. "Jaderná energie je klíčová pro pokrytí rostoucí spotřeby elektrické energie České republiky," řekl Hüner.

Podle Johna je nutné také správně se vypořádat s neustálým prodlužováním životnosti jaderných elektráren. Životnost některých jaderných elektráren ve světě je podle něj prodlužována až na dvojnásobek původní životnosti. Mezi tyto zdroje patří také druhá česká jaderná elektrárna Dukovany, která je v provozu již čtvrtstoletí. Investice a zvyšování výkonu elektrárny mají prodloužit její životnost oproti původně plánovaným 30 rokům na dvojnásobek.

"Jaderná energetika znamená běh na dlouhou trať, můžeme mluvit až o 150 letech," uvedl John. Podle něj je nutné na toto období zajistit mezigenerační vývoj odborných pracovníků v jaderné energetice a také rozvoj know-how.

Čtěte také:

Dostavba Temelína se posouvá o pět let na rok 2025

Více k havárii v Japonsku si přečtěte ZDE