A právě sdružení Brnění má jasno, kdo za to může. „Ministerstvo financí povolilo přibližně 70 tisíc hazardních přístrojů, to je, na počet obyvatel, nejvíce na světě. Od roku 2007 do roku 2010 Češi vsadili do automatů asi 378 miliard a tvrdý hazard zaplatil v tomto období nula korun na daních,“ uvedl Martin Šuba z Brnění.

Přístroje přitom měl povolit úřad ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) v rozporu se zákonem. Mimo jiné totiž povoloval automaty třeba v blízkosti škol nebo kostelů, což zákon zapovídal. „Kvůli těmto povolením jsme podali trestní oznámení na úředníky ministerstva financí,“ řekl předseda Brnění Matěj Hollan.

Spor se dostal na vládu

Do případu se už před časem vložil ombudsman Pavel Varvařovský, kterému se nelíbilo, že ministerstvo financí udělilo licence na provoz hazardních her i v obcích, které na svém území výherní automaty omezily vyhláškou. Spor se dostal dokonce na jednání vlády. Ta před třemi týdny Kalouskovu úřadu uložila, aby povolení odebíral.
„U videoterminálů povolených do 1. ledna 2012 se musí doložit narušení veřejného pořádku. U povolení po tomto datu není žádný problém, tam už to upravuje zákon,“ řekl před týdnem mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Na obranu svého byznysu se už postavilo sdružení provozovatelů videoherních terminálů SPELOS. Upozornilo, že pokud ministerstvo financí vydaná povolení zruší, loterijní společnosti budou v arbitrážích po státu požadovat náhradu za zmařené zisky a ušlý zisk, což by mohlo stát desítky miliard korun.

Sdružení argumentuje také tím, že zrušení povolených automatů jenom posílí ilegální hazard na internetu, který stát nedokáže kontrolovat ani danit. „Ale hazardní mafií jsme nazýváni my, kteří tady platíme veškeré daně a poplatky stanovené státem a zaměstnávají tisíce lidí,“ řekl ředitel SPELOS Petr Vrzáň.

V současné době je v Česku provozováno asi 120 tisíc automatů. Které z nich měly být povoleny v rozporu se zákonem, ukazuje portál mapyhazardu.cz.