„Z pohledu odvětví k ekonomické prosperitě nejvíc přispěly služby těsně následované zpracovatelským průmyslem. Dařilo se zejména informačním a komunikačním činnostem, službám v oblasti nemovitostí a výrobě motorových vozidel," říká předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová.

V evropském srovnání se Česko z hlediska meziročního růstu HDP umístilo nad unijním průměrem, který se rovnal 2,1 procent. Mezičtvrtletní růst tuzemské ekonomiky byl jeden z nejrychlejších mezi členskými státy EU.

Český vývoz dosáhl v prvním čtvrtletí 898 miliard korun. To bylo nejvíc v rámci čtvrtletních hodnot v historii samostatné České republiky. „Tahounem vývozu zůstala motorová vozidla. Jejich podíl na exportu dosáhl mimořádných 29,5 procent. Na svou obvyklou úroveň se vrátil vývoz chemických výrobků, což ukazuje na úplné zotavení po delším výpadku kvůli haváriím významných výrobních zařízení," vysvětluje analytička ČSÚ Karolína Súkupová.

Hodnota celkového dovozu se zvýšila na 836 miliard korun. Byl zde patrný vliv růstu cen ropy a zemního plynu.

První čtvrtletí tohoto roku přineslo zdražování. Projevilo se zejména u potravin, ale i u nemovitostí. „Růst realizovaných cen starších bytů meziročně zrychlil na 15,2 procent v Praze, v ostatních regionech činil 17,4 procent. Podepsal se na tom nesoulad mezi nabídkou a poptávkou a také snaha pořídit si bydlení ještě před začátkem platnosti omezení poskytování hypotečních úvěrů," popisuje analytik ČSÚ Jiří Kamenický.

Počet zahájených výstaveb bytů se sice v Česku meziročně zvýšil více než o čtvrtinu, ale dokončených bytů bylo nejméně za posledních 14 let. Sazby hypotečních úvěrů se v prvním kvartále zvyšovaly. Naopak mírně zlevňovaly spotřebitelské půjčky.

Vývoj na trhu práce byl stále příznivý. Práci měl rekordně vysoký počet lidí – 5,33 miliónu. Zaměstnanost tak byla o 1,5 procent vyšší než ve stejném období loni a o 0,6 procent vyšší než v předchozím čtvrtletí.

Možnost uplatnění se zlepšila všem uchazečům, předně však nekvalifikovaným a pomocným pracovníkům. Díky tomu dál klesala nezaměstnanost, a to i v případě osob se základním vzděláním.

Dobrá finanční situace podniků i jejich sílící obtíže při hledání nových pracovníků tlačily na další zvyšování mezd. Přestože růst nominálních mezd na úrovni 5,3 procent byl letos nejvyšší od konce roku 2008, reálné se mzdy zvýšily jen o 2,8 procent, tedy slaběji než na počátku loňského roku.