Zásadní pro domácí firmy budou vývoj německé ekonomiky, řešení dluhové krize v zemích EU a chování bank při jejich financování.

"Náš základní scénář pracuje s nižší hodnotou růstu proti letošnímu roku s meziroční změnou reálného HDP o 0,3 až 0,8 procenta. Nicméně ekonomické indikátory posledních měsíců a stejně tak i nejasné řešení dluhové krize eurozóny nás nutí se připravovat i na hodnoty záporné v intervalu od nuly až minus jedno procento s rizikem směrem dolů. A to se nebavíme o krizových scénářích nárůstů nestability eurozóny," řekl ČTK mluvčí Svazu průmyslu a dopravy Milan Mostýn.

Pouze mírný růst hospodářství čeká i Hospodářská komora. Unie malých a středních podniků (UMSP) očekává stagnaci či mírný růst řádově v desetinách procenta. České podniky bude podle místopředsedkyně unie Radomíry Kotlárové nadále trápit snížená poptávka po zboží v zahraničí. Exportéři se budou muset připravit na další posilování koruny, respektive oslabování dolaru a eura z důvodu nástupu inflace. Dovozci by měli čekat nižší tuzemskou poptávku, která bude významně ovlivňována nejenom růstem cen základních potravin, ale také energií a bydlení.

Svaz průmyslu s ohledem na nejistotu dalšího ekonomického vývoje eurozóny a ČR předpokládá růst nezaměstnanosti v roce 2012. "Naše odhady se pohybují řádově mezi 7,0 až 7,5 procenta s rizikem směrem nahoru," uvedl Mostýn. Pokles zakázek a větší opatrnost v investičním rozhodování zvýší podle něj nezaměstnanost u podniků souvisejících se stavebnictvím, těžkým průmyslem, službami a také u řady malých a středních podniků.

Neni dobré se zbavovat kvalitních odborníků

Kotlárová míní, že malé a střední podniky v tomto směru již na krizi reagovaly dříve. Propouštění proto očekává ze strany velkých korporací a v menší míře i ve státní správě. Hospodářská komora nemá nyní informace o tom, že by se firmy chystaly nějak masivně propouštět. "Firmy se připravují na příchod nové vlny krize, což se neobejde bez další racionalizace provozů firem a snižování počtu zaměstnanců. Zároveň ale vědí, že i když je podnik v problémech, není dobré se za každou cenu zbavovat kvalifikovaných odborníků, protože je pak po odeznění krize jen obtížně získá zpátky," upozornil prezident komory Petr Kužel.

Asociace malých a středních podniků odhaduje pokles reálných mezd o 0,5 procenta. Pozitivní je podle komory fakt, že průměrné mzdy v podnikatelské sféře jsou vyšší než v nepodnikatelské. Je to prý známka zdravého vývoje mezd. Svědčí to o tom, že ve firemní sféře rostla produktivita práce. "Samozřejmě firmy jsou nyní maximálně opatrné, budou přidávat maximálně o procenta," dodal Kužel.

Situace bude však odlišná v jednotlivých podnicích, které mají uzavřené tarifní dohody, doplnil Mostýn. V řadě z nich na přelomu let 2009 a počátkem roku 2010, kdy ekonomika rostla poměrně dynamicky, se uzavřely dohody o nárůstu mezd řádově o několik procent. Nyní však udržení mezi zaměstnavateli a odbory dohodnutého růstu mezd v rozmezí tři až šest procent, což se týká řady velkých podniků, je dost nereálné, podotkl.

Pro podniky bude důležité chování tuzemských bank a jejich mateřských společností ve vztahu k požadavkům regulátorů na zvýšení vlastního kapitálu, zlepšení struktury kapitálu a nutnost vytváření takzvaných protikrizových polštářů, řekl ČTK prezident asociace Karel Havlíček. Otázka, do jaké míry banky omezí či neomezí dostupnost úvěrů pro podnikovou sféru, bude zásadní, souhlasil mluvčí komory Petr Kopáček.

Mezi další faktory, které budou v příštím roce ovlivňovat podnikovou sféru, patří dále vývoj v eurozóně, zda se podaří situaci uspokojivě a dlouhodobě vyřešit. Firmy budou také ovlivněny růstem cen energií a komodit na světových trzích. Důležitý bude také vývoj ochoty spotřebitelů v ČR utrácet své peníze. Na firmy jistě bude mít dopad zvýšení snížené sazby DPH z 10 na 14 procent, poznamenal Kopáček.

"Zdroj našich potíží je mimo ČR a odvrátit je je v našich silách pouze částečně. Problémem bude pokles zakázek a již nyní se objevují signály obav, že banky začnou omezovat přístup k úvěrům. Z krátkodobého hlediska máme poměrně svázané ruce, až na několik možných opatření jako je zavedení takzvaného kurzarbeitu, tlak na komerční banky, aby neomezovaly poskytování úvěrů firmám a aby byl dostatek prostředků pro Českou exportní banku a Evropskou garanční a pojišťovací společnost EGAP," uzavřel Mostýn.