"V době, kdy se likvidují tuny drůbeže kvůli ptačí chřipce je paradox, že na divoké holuby jsme krátcí. Ale bohužel, přenášejí nemoci jako potkani," napsal Deníku podnět k diskuzi čtenář z Radimi na Jičínsku.

Přemnožení holubi jsou v okolí velké téma už několik let. Stejně jako ve většině měst a vesnici i na Jičínsku způsobují problémy obyvatelům domů a podnikatelům. "Lidé si dají v okýnku pizzu, okraj rozdrobí na chodník a hned je kolem hejno holubů. Dělají hluk a nepořádek, ničí omítky a určitě mají i parazity nebo nějaké nemoci," posteskla si provozní jednoho z podniků na Valdštejnově náměstí v Jíčíně. A to jsou zdejší hejna početně menší, než ta, která mnohdy posedávají na střechách vysokých budov ve vesnicích v okolí.

Před týdnem vydala Státní veterinární správa ČR zákaz chovu ptactva pod širým nebem. Veškeré chovy opeřenců s výjimkou chovných holubů a pštrosů se musely přesunout do budov a hal. Zákaz byl o dva dny později zrušen a ptáci se opět mohli přesunout ven, nadále ale platí povinnost zastřešení jejich potravy a vody. Pravidla slouží k ochraně chovů před nákazou virem ptačí chřipky od volně žijících ptáků. Člověku naopak podle odborníků nákaza od volně žijících holubů nehrozí, stejně jako se podle vyjádření SVS nemusí obávat nákupu drůbežího masa a vajec. Přesto je namístě se před nimi mít na pozoru. Mohou totiž přenášet jiné nakažlivé choroby.

V minulosti některá města v Česku přistoupila na jednorázovou kontrolovanou regulaci počtů volně žijících holubů. Nejznámějším se stal případ z Českého Brodu v roce 2019, kde ale proti odstřelu a nehumánnímu zacházení s holuby protestovaly skupiny aktivistů.

V Radimi zatím o řešení problému s přemnoženými holuby neuvažují. "Zrovna teď jich na střeše vidím jen několik, ale je pravda, že jich tam sedává hodně. Zatím jsme o tom vůbec nepřemýšleli, museli bychom to probrat na zastupitelstvu. Ale s regulací holubů se vždy spojuje celá řada kontroverzí. Musíme být v tomto ohledu opatrní," vysvětlila stanovisko obce starostka Zdeňka Stříbrná.

Největší riziko rozšíření ptačí chřipky hrozí ptákům, kteří žijí ve volných výbězích a jsou tak v kontaktu s volně žijícím, nekontrolovaným ptactvem. Virus se většinou přenáší vodou a krmivem, které kontaminuje trus nakažených ptáků. Vysoce patogenní viry aviární influenzy způsobují u ptáků vysokou nemocnost a velké úhyny. Ptačí chřipka se začala šířit po Evropě už koncem loňského roku, kdy se objevila v Nizozemí a Německu.

Drobní chovatelé v ohrožení 

Většina velkochovů v regionu chová drůbež vevnitř v halách a hospodářských budovách, riziko se tedy nejvíce týká drobných chovatelů, kteří svá hejna slepic nechávají venku na dvoře.

"Teď máme deset slepic, ale asi si necháme jen dvě a zbytek zabijeme a prodáme nebo rozdáme příbuzným. Přeci jen máme strach, aby se mezi nimi nemoc nerozšířila," uvedla Libuše P., která v Královéhradeckém kraji chová slepice na zahradě rodinného domu. Opeřence si pořídili pro zábavu a pro snášení vajec. "Budeme si teď muset vystačit s kupovanými, alespoň dokud se situace neuklidní," doplnila.

Nejvíce potvrzených případů zatím hlásí Vysočina a jižní Čechy. V Královéhradeckém kraji se nebezpečný virus potvrdil naposledy letos v březnu, kdy museli veterináři utratit drůbež z chovů v Novém Bydžově a Dobřenicích. V souvislosti s listopadovým nárůstem případů apeluje Státní veterinární správa na chovatele, aby dbali bezpečnostních a hygienických předpisů. "Žádáme chovatele, aby dodržovali zásady biologické bezpečnosti v chovech, a aby neprodleně hlásili krajským veterinárním správám případné změny zdravotního stavu či zvýšené úhyny ve svých chovech," uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.