Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hermann Butz: Značka „Made in Jihlava" je všude symbolem kvality

Jihlava - Loňský rok byl pro jihlavskou firmu Bosch Diesel jeden z nejúspěšnějších roků za více než dvacetiletou existenci. Firmě se podařilo splnit si cíle a ani zaměstnanci se neměli špatně, v roce 2014 se jim navyšovaly platy. V letošním roce chystá největší firma na Vysočině přibírat 300 nových zaměstnanců a pro ty stávající, kteří jsou těsně před důchodem, připravila zajímavý program. O tom, jak se strojírenské firmě s více než čtyřmi tisíci zaměstnanci daří, promluvil obchodní ředitel firmy Hermann Butz.

31.3.2015
SDÍLEJ:

Hermann Butz Foto: Bosch

Jaký byl z ekonomického pohledu rok 2014 pro firmu Bosch Diesel?

Rok 2014 byl jedním z nejúspěšnějších roků historie firmy Bosch Diesel s.r.o. v Jihlavě. Podařilo se nám splnit cíle, které se týkaly počtu vyrobených kusů, v některých oblastech výroby jsme je dokonce i překonali. Obrat se v roce 2014 vyvíjel dobře, produktivita práce se zvýšila zhruba o sedm až osm procent. Přesná čísla ohledně růstu obratu a další ekonomické ukazatele budou k dispozici teprve v květnu 2015 po provedení účetních uzávěrek. K růstu obratu také dobře napomáhala nejen konjunktura v Evropě, ale také růst trhu s dieselovými motory v Severní Americe a Číně. V Číně se na růstu trhu, v náš prospěch, projevily také nově zavedené předpisy ohledně emisí aut. To pro jihlavský závod znamenalo, že jsme mohli prodat vyšší počet námi vyráběných moderních a životní prostředí šetřících čerpadel pro dieselové motory. Rok 2014 byl i rokem plným jubilejních výrobků: přímo v Jihlavě jsme vyrobili dvoumilionté čerpadlo z programu SIS a 20 milionté čerpadlo řady CP3. Náš závod se výrazně podílel na tom, že firma Bosch mohla v roce 2014 oslavit výrobu jubilejního 100 miliontého čerpadla systému Common Rail.

Ve vaší společnosti došlo v roce 2015 k zavedení v České republice jedinečného předdůchodového programu. Z jakého důvodu?

V jihlavském závodě firmy Bosch máme v současnosti průměrný věk okolo 44 let, ten je ve srovnání se závody v jiných zemích extrémně vysoký, zejména pokud vezmeme v úvahu, že jsme výrobním závodem. Abychom mohli se stejným úspěchem jako dnes vyrábět moderní výrobky v Jihlavě i v budoucnosti, musíme se intenzivně zabývat programy, které pomohou udržet vysoký výkon i s přibývajícím věkem zaměstnanců. Pro letošní rok se nám podařilo, po dohodě s odbory, zavést nový, v České republice ojedinělý, „předdůchodový" program.

V čem tento firemní „předdůchod" spočívá?

Zaměstnancům ve výrobě dáme možnost zkrátit jejich pracovní dobu o 50 procent a přitom brát výši mzdy odpovídající odpracované 100 % pracovní době. Zapojit se mohou pracovníci, kteří mají tři roky do dosažení oficiální hranice pro odchod do řádného starobního důchodu. Jedná se sice o nárok zaměstnance, ovšem zda programu využije, je pouze jeho rozhodnutí. Předdůchodový program je podle našeho názoru cesta, jak dát starším zaměstnancům možnost dostát postupně rostoucím nárokům ve výrobě, a to i v předdůchodovém věku.

Roky 2012 až 2013 byly pro vás náročnější, firma zaváděla opatření pro zvýšení své flexibility. Byl v tomto směru rok 2014 stabilnější?

Zvyšování flexibility bylo jedním z hlavních témat v uplynulých třech letech. V tomto tématu jsme byli velmi úspěšní. Protože jsme zvýšili flexibilitu firmy díky různým pracovním modelům, jsme tak nyní schopni velmi rychle a intenzivně reagovat na výkyvy trhu, aniž bychom museli propouštět kmenové zaměstnance. Vyšší flexibility jsme dosáhli mimo jiné i tak, že jsme zvýšili podíl zaměstnanců s pracovním poměrem na dobu určitou a agenturních zaměstnanců. V letošním roce bychom chtěli, aby podíl těchto zaměstnanců dosahoval zhruba 15 procent. Díky vynikající kvalitě, vysoké produktivitě a flexibilitě závodu jsme mohli dále upevnit naši pozici na trhu a zároveň upevnit pozici i v rámci Skupiny Bosch. Nyní se dá říci, že každé druhé dieselové čerpadlo vyrobené u firmy Bosch a prodané po celém světě, pochází z našeho závodu. To je výrazný úspěch nás všech. „Made in Jihlava" je v celosvětové branži automobilového průmyslu znakem kvality. Díky získané flexibilitě jsme dokázali splnit slib daný našim zaměstnancům, kterým je garance udržení perspektivních pracovních míst s budoucností pro kmenové zaměstnance.

Kam loni směřovaly největší investice?

V roce 2014 jsme výrazně investovali do budoucnosti našeho závodu. Postavili jsme novou bainitickou kalírnu a tím získali úplně nový a inovativní postup tepelného zpracování. Další investice šly na pořízení dvou dodatečných výrobních linek pro výrobu vysokotlakých dieselových čerpadel řady CP4. Celkový počet výrobních linek pro čerpadla CP4 se tak zvýšil na osm. Bosch v Jihlavě investoval během posledních 22 let více než 860 milionů euro do inovativních, technologicky náročných a ochranu životního prostředí zohledňujících dieselových technologií a výrobních procesů. Zároveň tak v Jihlavě vytvořil více než 4 100 moderních pracovních míst s budoucností.

Narostl loni počet pracovních míst a kolik lidí přijmete letos?

Předpokládáme, že v roce 2015 vytvoříme celkově 300 nových pracovních míst a koncem roku, že budeme zaměstnávat zhruba na 4 400 zaměstnanců. To se podaří jednak na základě růstu trhů, jednak díky tomu, že v rámci interních mezinárodních výrobních kapacit firmy Bosch a díky vysoké flexibilitě jihlavského závodu a jeho velice dobrým výsledkům získáme a navýšíme další výrobní objemy. Aktuálně zaměstnáváme na 3 700 kmenových zaměstnanců s pracovní smlouvou na dobu neurčitou.

Úzce spolupracujete s Krajem Vysočina i městem Jihlava. Nejviditelnějším příkladem byl třeba projekt Merkur do škol. Vzniká nějaký nový projekt?

Je řada témat, na kterých společně již pracujeme. Jedním z témat je například podpora zájmu o techniku a technické obory. Společně s Krajem Vysočina jsme zahájili akci s technickou stavebnicí Merkur v mateřských a základních školách, abychom podpořili zájem o technické obory. Díky věcnému daru naší firmy využívá již v letošním školním roce 13 základních škol v Kraji Vysočina novou učební pomůcku technickou stavebnici Merkur. V rámci podpory technického vzdělávání a rozvoje zručnosti žáků jsme darovali vybraným partnerským školám v Kraji Vysočina celkem 156 těchto stavebnic v hodnotě půl milionu korun. Užitek ze stavebnic tak má více než 3 000 žáků na Vysočině.

Takže lákáte i studenty?

Chceme pro techniku nadchnout nejen chlapce, ale samozřejmě i děvčata, aby se v budoucnosti nebála věnovat technickým oborům. Letos bychom chtěli společně s Krajem Vysočina uspořádat druhý ročník technické soutěže „Stavíme z Merkuru", rovněž plánujeme podpořit technické vzdělávání na nižším stupni základních škol, od první do třetí třídy, formou kartonových dílů stavebnice a postaviček „Igráček". Jako výrobní závod podporujeme technické vzdělávání na Vysočině například i tím, že jsme již v roce 2002 vybudovali ve firmě vlastní učňovské a vzdělávací středisko, kde se každoročně vzdělává asi 200 studentů technických oborů pro celý region Vysočiny. Podporou duálního vzdělávání a podporou technicky zaměřených vysokoškolských studentů tak rozhodným způsobem přispíváme k zajištění budoucnosti nejen závodu v Jihlavě, ale i českého průmyslu. Chtěl bych ještě podotknout, že firma Bosch Diesel s.r.o. je již tradičně generálním sponzorem projektu Formula Student na Vysokém učení technickém v Brně.

Autor: Jana Kodysová

31.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 20 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci SPRÁVCE/-KYNĚ MAJETKU. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: SPRÁVCE/-KYNĚ MAJETKU, - PP na dobu neurčitou, nástup možný ihned, - Náplň práce: správa nemovitostí, vozového parku, doprava dokumentace, drobné opravy, revize, rozpočty, evidence majetku, tisk dokumentace, archivace a jiné kancelářské práce, - Požadujeme: ÚSO, aktivní a kultivované vystupování, zodpovědnost a samostatnost, chuť do práce, - Nabízíme: auto, telefon, obědy zdarma, 25 dnů dovolené, hrazenou dopravu do práce, - V případě zájmu zasílejte životopisy ne email: adamirova@digitronic.cz. Pracoviště: Digitronic cz s.r.o., Šimkova, č.p. 904, 500 03 Hradec Králové 3. Informace: Michaela Adamírová, +420 608 970 290.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotničtí asistenti, praktické 21 538 Kč

Zdravotničtí asistenti (praktické sestry) Praktická sestra. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 21538 kč, mzda max. 31438 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Žádosti spolu s životopisem zasílat na email:reditelka@domovseniorupt.cz nebo sekretariat@domovseniorupt.cz. Plat dle započitatelné praxe v oboru. Podnikové stravování. Jedná se o HPP poměr na dobu neurčitou. , Bližší informace podá paní Stauberová Drahomíra DiS., tel.: 388 316 171, e-mail: sekretariat@domovseniorupt.cz popř. Bc. Lucie Šnajdrová - vrchní sestra tel.: 384 391744. Pracoviště: Domov seniorů mistra křišťana, Bavorská, č.p. 936, 383 01 Prachatice. Informace: Drahomíra Stauberová, +420 388 316 171.

Doprava a logistika - Strojník na pásové a kolové rypadlo 30 000 Kč

Malá stavebně dopravní firma se sídlem na Praze 6 přijme strojníky na kolová a pásová rypadla na HPP, plat 30.000 Kč čistého, bez víkendů.

Ochrana a ostraha - Ostraha objektu - Nýřany - Úherce 18 700 Kč

Ostraha objektu - Nýřany (Úherce) / - bezpečnostní služba s dlouholetou tradicí hledá muže a ženy na DPP/HPP (mohou být i ZTP) na objekt v Úhercích u Nýřan/pracoviště vrátnice s obsluhou PC. Nabízíme finanční ohodnocení od 18.700 Kč do 23.200 Kč - kariérní růst. Kontakt tel. viz níže. Nástup možný ihned!!


Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.
6

Turecko po dvou letech odvolává výjimečný stav, chce však bojovat s teroristy

Důl ČSM ve Stonavě.
AKTUALIZOVÁNO
8

Záchranáři pomáhali zraněnému horníkovi, do nemocnice ho přepravil vrtulník

Klídek, pohoda, procedury a krása. To jsou Luhačovice

Tiché a příjemné město Luhačovice představuje čtvrté největší lázně naší země nabízí se zde více než 80 léčebných a relaxačně-rehabilitačních procedur! Ta možná nejdůležitější je ale zadarmo: klid, čistý vzduch, příjemní a vlídní lidé, zkrátka všestranná pohoda. Pokud by u nás mělo některé město kandidovat do známého italského hnutí Cittáslow „pomalu žijících“ měst pak by to určitě byly Luhačovice.

Vysoké Tatry bičují deště. Kvůli záplavám museli hasiči evakuovat téměř 300 lidí

Sever Slovenska sužují již několik dní vydatné deště, které zapříčnily lokální záplavy. Kvůli nim už muselo být evakuováno téměř 300 obyvatel. Horská záchranná služba (HZS) a Štátne lesy Tatranského národného parku (ŠL TANAP) vydaly upozornění pro návštěvníky Tater o uzavření některých turistických stezek přes Bílovodskou a Javorovou dolinu, a to kvůli podemletí a strhnutí mostů. Varovaly také návštěvníky, aby do dolin nevstupovali. Horská záchranná služba o tom informovala na svém webu.  

Budoucnost je tu. V Las Vegas mají autoškolu pro létající vozidla

V posledních měsících se objevují zprávy o dalších a dalších firmách vyvíjejících létající automobily. Mezi všemi vyčnívá společnost Kitty Hawk spoluzakladatele Googlu Larryho Page. Funkční vozidlo má už dnes a co víc, v Las Vegas otevřela malý tréninkový areál pro začínající řidiče, nebo možná spíše piloty.

AKTUALIZOVÁNO

Ve Strašnicích se srazil autobus a dvě osobní auta. Pět lidí se lehce zranilo

K dopravní nehodě došlo dnes před jedenáctou hodinou dopoledne v ulici Na Padesátém ve Strašnicích v Praze 10. Na místě zasahovaly všechny složky Integrovaného záchranného systému. Záchranáři vyslali tři posádky, lékaře a inspektora. Podle jejich mluvčí Jany Poštové bylo na místě pět lehce zraněných osob.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT