Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hermann Butz: Značka „Made in Jihlava" je všude symbolem kvality

Jihlava - Loňský rok byl pro jihlavskou firmu Bosch Diesel jeden z nejúspěšnějších roků za více než dvacetiletou existenci. Firmě se podařilo splnit si cíle a ani zaměstnanci se neměli špatně, v roce 2014 se jim navyšovaly platy. V letošním roce chystá největší firma na Vysočině přibírat 300 nových zaměstnanců a pro ty stávající, kteří jsou těsně před důchodem, připravila zajímavý program. O tom, jak se strojírenské firmě s více než čtyřmi tisíci zaměstnanci daří, promluvil obchodní ředitel firmy Hermann Butz.

31.3.2015
SDÍLEJ:

Hermann Butz Foto: Bosch

Jaký byl z ekonomického pohledu rok 2014 pro firmu Bosch Diesel?

Rok 2014 byl jedním z nejúspěšnějších roků historie firmy Bosch Diesel s.r.o. v Jihlavě. Podařilo se nám splnit cíle, které se týkaly počtu vyrobených kusů, v některých oblastech výroby jsme je dokonce i překonali. Obrat se v roce 2014 vyvíjel dobře, produktivita práce se zvýšila zhruba o sedm až osm procent. Přesná čísla ohledně růstu obratu a další ekonomické ukazatele budou k dispozici teprve v květnu 2015 po provedení účetních uzávěrek. K růstu obratu také dobře napomáhala nejen konjunktura v Evropě, ale také růst trhu s dieselovými motory v Severní Americe a Číně. V Číně se na růstu trhu, v náš prospěch, projevily také nově zavedené předpisy ohledně emisí aut. To pro jihlavský závod znamenalo, že jsme mohli prodat vyšší počet námi vyráběných moderních a životní prostředí šetřících čerpadel pro dieselové motory. Rok 2014 byl i rokem plným jubilejních výrobků: přímo v Jihlavě jsme vyrobili dvoumilionté čerpadlo z programu SIS a 20 milionté čerpadlo řady CP3. Náš závod se výrazně podílel na tom, že firma Bosch mohla v roce 2014 oslavit výrobu jubilejního 100 miliontého čerpadla systému Common Rail.

Ve vaší společnosti došlo v roce 2015 k zavedení v České republice jedinečného předdůchodového programu. Z jakého důvodu?

V jihlavském závodě firmy Bosch máme v současnosti průměrný věk okolo 44 let, ten je ve srovnání se závody v jiných zemích extrémně vysoký, zejména pokud vezmeme v úvahu, že jsme výrobním závodem. Abychom mohli se stejným úspěchem jako dnes vyrábět moderní výrobky v Jihlavě i v budoucnosti, musíme se intenzivně zabývat programy, které pomohou udržet vysoký výkon i s přibývajícím věkem zaměstnanců. Pro letošní rok se nám podařilo, po dohodě s odbory, zavést nový, v České republice ojedinělý, „předdůchodový" program.

V čem tento firemní „předdůchod" spočívá?

Zaměstnancům ve výrobě dáme možnost zkrátit jejich pracovní dobu o 50 procent a přitom brát výši mzdy odpovídající odpracované 100 % pracovní době. Zapojit se mohou pracovníci, kteří mají tři roky do dosažení oficiální hranice pro odchod do řádného starobního důchodu. Jedná se sice o nárok zaměstnance, ovšem zda programu využije, je pouze jeho rozhodnutí. Předdůchodový program je podle našeho názoru cesta, jak dát starším zaměstnancům možnost dostát postupně rostoucím nárokům ve výrobě, a to i v předdůchodovém věku.

Roky 2012 až 2013 byly pro vás náročnější, firma zaváděla opatření pro zvýšení své flexibility. Byl v tomto směru rok 2014 stabilnější?

Zvyšování flexibility bylo jedním z hlavních témat v uplynulých třech letech. V tomto tématu jsme byli velmi úspěšní. Protože jsme zvýšili flexibilitu firmy díky různým pracovním modelům, jsme tak nyní schopni velmi rychle a intenzivně reagovat na výkyvy trhu, aniž bychom museli propouštět kmenové zaměstnance. Vyšší flexibility jsme dosáhli mimo jiné i tak, že jsme zvýšili podíl zaměstnanců s pracovním poměrem na dobu určitou a agenturních zaměstnanců. V letošním roce bychom chtěli, aby podíl těchto zaměstnanců dosahoval zhruba 15 procent. Díky vynikající kvalitě, vysoké produktivitě a flexibilitě závodu jsme mohli dále upevnit naši pozici na trhu a zároveň upevnit pozici i v rámci Skupiny Bosch. Nyní se dá říci, že každé druhé dieselové čerpadlo vyrobené u firmy Bosch a prodané po celém světě, pochází z našeho závodu. To je výrazný úspěch nás všech. „Made in Jihlava" je v celosvětové branži automobilového průmyslu znakem kvality. Díky získané flexibilitě jsme dokázali splnit slib daný našim zaměstnancům, kterým je garance udržení perspektivních pracovních míst s budoucností pro kmenové zaměstnance.

Kam loni směřovaly největší investice?

V roce 2014 jsme výrazně investovali do budoucnosti našeho závodu. Postavili jsme novou bainitickou kalírnu a tím získali úplně nový a inovativní postup tepelného zpracování. Další investice šly na pořízení dvou dodatečných výrobních linek pro výrobu vysokotlakých dieselových čerpadel řady CP4. Celkový počet výrobních linek pro čerpadla CP4 se tak zvýšil na osm. Bosch v Jihlavě investoval během posledních 22 let více než 860 milionů euro do inovativních, technologicky náročných a ochranu životního prostředí zohledňujících dieselových technologií a výrobních procesů. Zároveň tak v Jihlavě vytvořil více než 4 100 moderních pracovních míst s budoucností.

Narostl loni počet pracovních míst a kolik lidí přijmete letos?

Předpokládáme, že v roce 2015 vytvoříme celkově 300 nových pracovních míst a koncem roku, že budeme zaměstnávat zhruba na 4 400 zaměstnanců. To se podaří jednak na základě růstu trhů, jednak díky tomu, že v rámci interních mezinárodních výrobních kapacit firmy Bosch a díky vysoké flexibilitě jihlavského závodu a jeho velice dobrým výsledkům získáme a navýšíme další výrobní objemy. Aktuálně zaměstnáváme na 3 700 kmenových zaměstnanců s pracovní smlouvou na dobu neurčitou.

Úzce spolupracujete s Krajem Vysočina i městem Jihlava. Nejviditelnějším příkladem byl třeba projekt Merkur do škol. Vzniká nějaký nový projekt?

Je řada témat, na kterých společně již pracujeme. Jedním z témat je například podpora zájmu o techniku a technické obory. Společně s Krajem Vysočina jsme zahájili akci s technickou stavebnicí Merkur v mateřských a základních školách, abychom podpořili zájem o technické obory. Díky věcnému daru naší firmy využívá již v letošním školním roce 13 základních škol v Kraji Vysočina novou učební pomůcku technickou stavebnici Merkur. V rámci podpory technického vzdělávání a rozvoje zručnosti žáků jsme darovali vybraným partnerským školám v Kraji Vysočina celkem 156 těchto stavebnic v hodnotě půl milionu korun. Užitek ze stavebnic tak má více než 3 000 žáků na Vysočině.

Takže lákáte i studenty?

Chceme pro techniku nadchnout nejen chlapce, ale samozřejmě i děvčata, aby se v budoucnosti nebála věnovat technickým oborům. Letos bychom chtěli společně s Krajem Vysočina uspořádat druhý ročník technické soutěže „Stavíme z Merkuru", rovněž plánujeme podpořit technické vzdělávání na nižším stupni základních škol, od první do třetí třídy, formou kartonových dílů stavebnice a postaviček „Igráček". Jako výrobní závod podporujeme technické vzdělávání na Vysočině například i tím, že jsme již v roce 2002 vybudovali ve firmě vlastní učňovské a vzdělávací středisko, kde se každoročně vzdělává asi 200 studentů technických oborů pro celý region Vysočiny. Podporou duálního vzdělávání a podporou technicky zaměřených vysokoškolských studentů tak rozhodným způsobem přispíváme k zajištění budoucnosti nejen závodu v Jihlavě, ale i českého průmyslu. Chtěl bych ještě podotknout, že firma Bosch Diesel s.r.o. je již tradičně generálním sponzorem projektu Formula Student na Vysokém učení technickém v Brně.

Autor: Jana Kodysová

31.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 300 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci koordinátor/ka GDPR - práce z domova. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 300 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracoviště: práce z domova. OKRESNÍ KOORDINÁTOR- okres Hodonín. Určitě ne 90% práce z domova!Jedná se o práci z domova i v terénu, kdy je myšleno: v terénu: návštěva klienta, u něj sběr dat a dotazování. Z domova: finální zpracování dat do PC. Od května vstupuje v platnost nové nařízení GDPR o ochraně osobních údajů. Nabízíme tedy zaměstnání v této oblasti, kdy rozšiřujeme tým hned o několik pozic (poradci, analytici, aj.) Každopádně v začátcích nabízíme možnost spolupráce na DPČ, tudíž vhodné k jinému zaměstnání, rozhodně ne na plný úvazek. Některé z pozic umožňují práci z domova, jiné předpokládají práci v terénu. Vzhledem k tomu, že jde o novou oblast a poměrně odbornou nabízíme a zároveň požadujeme 7 denní víkendové školení, pro zájemce zdarma. , Náplň práce: poskytování konzultací a poradenství v oblasti ochrany osobních údajů, zpracování dat dle předem stanovených metodik, konzultace v týmu spolupracovníků., Požadujeme: dobrá znalost na PC (MS Office, se zaměřením na Excel), samostatnost, spolehlivost a zejména trpělivost se smyslem pro detail, vlastní PC, MS Excel, vlastní připojení k internetu. Zkušenosti z projektů EU vítány., Nabízíme: dlouhodobý pracovní vztah za odměnu 300 Kč/hod., samostatnou práci z domova z 90 % (mimo pracovní porady), oborné zaškolení na pozici a možnost kariérního postupu., V době úvodního školení (cca 80 hodin) odměna 100 Kč/hod. Pokud Vás nabídka zaujala zašlete Vaše CV a motivační dopis na email: Monika Sasková, saskovam@osas.cz, Obslužná společnost a.s., Křišťanova 17, Praha 3, www.osas.cz. Pracoviště: Obslužná společnost a.s - hodonín, . Informace: Monika Sasková, .

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 22 000 Kč

Všeobecné sestry bez specializace Zdravotní sestra s registrací. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ZDRAVOTNÍ SESTRA S REGISTRACÍ - možné i na ranní směnu, , Kontakt: p. Orsák Vlado, tel.: 353348416, e-mail: personalni@bristolgroup.cz, , Nabízíme zaměstnání v perspektivní společnosti a zajímavé zaměstnanecké benefity. Životopisy s fotografií zasílejte na uvedený e-mail., , Požadavky:, - SŠ vzdělání v oboru zdravotní sestra, - praxe v oboru, nutná akreditace, - znalost RJ; AJ + NJ výhodou, - samostatnost, pracovitost, spolehlivost, zodpovědnost, - korektní, vstřícné chování a vystupování, , Pracovní doba: dvousměnný provoz, , Místo výkonu práce: BRISTOL a.s., Karlovy Vary. Pracoviště: Bristol a.s. - 000, Sadová, č.p. 2026, 360 01 Karlovy Vary 1. Informace: Vlado Orsák, +420 353 348 416.

Gastronomie - Kuchař 26 000 Kč

Kuchaře přijme do svého týmu Restaurace Pod Juliskou. Hledáme pozitivně naladěného, spolehlivého kolegu se zájmem o kvalitní gastronomii. Pracovní náplň - studená kuchyně a příprava k teplé kuchyni. Možnost profesního růstu. Vhodné i pro začínající a méně zkušené kuchaře.

Služby - Kadeřník/ce 13 500 Kč

Kadeřník/kadeřnice. Do studia na Praze 4 - Nusle hledáme: kadeřníka/kadeřnici, masér/ka, manikérku. Klientela částečně zajištěna. Studio Kadostyle nachází se v blízkosti metra Vyšehrad nebo Pražského povstání v ul. Náměstí Generála Kutlvašra 584/7. V případě zájmu mě prosím kontaktujte na uvedeném tel.


Krajský soud v Praze se vrátil ke korupční kauze kolem bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha.
5

Rath by měl jít za přijímání úplatků na devět let do vězení, navrhuje žalobce

Zemřel nosorožec Sudán
AKTUALIZOVÁNO
8 8

Poslední samec nosorožce severního bílého uhynul. Zbývají už jen dvě samice

Josef Klíma: Kandidovat na prezidenta nebudu. Držím se svého kopyta

/ROZHOVOR/ Jeho auto v neděli odpoledne tiše projelo Trmicemi a zastavilo u bílého zámečku pod betonovou dálnicí. Investigativní novinář, cestovatel, spisovatel, vypravěč, televizní reportér, scénárista, muzikant, držitel Ceny Ferdinanda Peroutky a majitel kouzelných zrcátek TÝTÝ Josef Klíma dvě hodiny bavil padesátku posluchačů v hudebním salonku. 

Nepřijdeme ani o centimetr svého území, varoval čínský prezident Tchaj-wan

Čína nepřipustí žádné separatistické snahy, prohlásil čínský prezident Si Ťin-pching na plenárním zasedání tamního parlamentu. Podle agentury AP rovněž uvedl, že jeho zemi může zachránit „pouze socialismus“.

Předlužení Češi? Počet těch, kteří nezvládají splácet hypotéky, výrazně klesl

/INTERAKTIVNÍ INFOGRAFIKA/ Dlouhodobé úvěry na bydlení dusí o čtyři tisíce lidí méně než před rokem. Neplatičů hypoték ubylo ve všech krajích země.

Česko v noci opět sevřely rekordní mrazy. Má se postupně oteplovat

Česko má za sebou další mrazivou noc, na dnešní první jarní den padly teplotní rekordy na 23 ze 147 stanic, které měří aspoň 30 let. Mezi těmito stanicemi nejnižší teplotu zaznamenali meteorologové v Bedřichově v Jizerských horách, kde teploměr ukázal minus 15,2 stupně Celsia.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT