Továrna, kterou si Hitachi v zóně postavila, zatím vyráběla jen menší část své historie. Provoz tam začal v roce 2007, už na začátku roku 2009 ale přišlo ukončení výroby a propuštění všech 800 zaměstnanců. Teď ji chce využít jiná divize koncernu, která vyrábí autodíly. Na začátku roku 2013 chce nabrat prvních 150 lidí, zahájit výrobu a během roku zaměstnat minimálně dalších 150. „Nechceme takový prudký růst jako tehdy, místo toho chceme stabilní výrobu i počty zaměstnanců," řekl ředitel evropské divize Hitachi Automotive Systems Takaši Širaiši.

Výrobní program zatím vedení nechce příliš specifikovat, ví se jen, že půjde o tlumiče do aut a že by mělo jít o největší podobný závod firmy v Evropě. Hitachi nevylučuje ani rozšíření výroby, v 25hektarovém závodě prý zbude místa víc než dost.

Do Trianglu přitom v posledních dvou letech přicházejí především výrobci autodílů. Láká je hlavně výhodná poloha. „Stačí se podívat na polohu Žatce a pochopíte, proč jsme sem šli," řekl vloni na podzim provozní ředitel výrobce interiérů Johnson Controls Wolfgang Engelhard, načež ukázal na mapu, na níž byla okolo Žatce nakreslená kružnice o poloměru zhruba 150 kilometrů. V ní tehdy bylo vyznačených sedm automobilek v Čechách a v Sasku. Podle dostupných informací chce Johnson Controls v Česku vyrábět od července palubní desky pro novou škodovku, zřejmě Rapid.

Hitachi zatím nespecifikovalo ani odběratele. „Můžeme jen prozradit, že to jsou zákazníci vně Česka. Nejen Německo, ale i další země," odpověděl na dotaz ČTK ředitel českého závodu Džacuhiko Abe.

Triangle funguje už pět let, ale zatím zůstává daleko za očekáváním. Původně to bylo vojenské letiště, odkud létaly stíhačky MiG-29 žatecké „Tygří letky". Vlastníkem je Ústecký kraj. Podle deset let starých zpráv měla průmyslová zóna stát 1,3 miliardy korun a nabídnout 13.000 pracovních míst, realita je ale o mnoho horší. Náklady se už vyšplhaly přes 2,5 miliardy korun a další investice za 198 milionů Kč se chystají, počet zaměstnanců je ale pod tisícovkou. Kraj nyní očekává, že během několika let by tam mělo pracovat 2700 lidí.