V Praze a ve středních Čechách se ke spuštění registru smluv úřady postavily poměrně zodpovědně a za posledního půl roku smlouvy poctivě zveřejňují. Trochu problémy však má hlavní město, kterému se nedaří u více než čtvrtiny smluv zveřejnit sumu, na kterou městskou kasu přišly.

Magistrát u mnoha smluv nevyplňuje ceny 

V případě Prahy se kromě magistrátní pokladny musí vzít v potaz i jednotlivé městské části a samozřejmě městské firmy, u kterých bývá transparence leckdy problematická.

„Mnoho pražských institucí využívá toho, že za porušování zákona o registru smluv až do poloviny tohoto roku nejsou žádné sankce. Namátkou třeba Praha 5 a Praha 8, Pražská plynárenská či záchranka. I magistrát má máslo na hlavě smlouvy sice zveřejňuje, u mnoha z nich ale nevyplňuje ceny. Podle nás je zákon o registru smluv jeden z nejlepších protikorupčních nástrojů, a tak se snažíme hříšníky tlačit k tomu, aby ho začali dodržovat," shrnuje situaci v metropoli Adam Zábranský, pražský zastupitel za Pirátskou stranu. Ta se otázkou transparence veřejných institucí dlouhodobě zabývá.

V Praze mají některé městské části se zveřejňováním smluv problém

Praha neuvedla cenu u necelých 28 procent zveřejněných smluv. Podle mluvčího magistrátu Víta Hofmana to může být tím, že odbory do registru zahrnují i transakce, u kterých žádné ceny nefigurují, například bezúplatné převody majetku. Více však podle něj bude jasné až na základě auditu, který magistrát v současnosti nechává zpracovat.

V hlavním městě mají se zveřejňováním smluv problém i některé městské části, jmenovitě Praha 5, 8 či 13. Ty by měly s poctivým dodržováním zákona začít již brzy, ostatně už za půl roku nebudou moci smlouvy nezveřejněné v registru vstoupit v účinnost.

Kraj zveřejňoval smlouvy nad 50 tisíc 

Naopak Středočeský kraj patří z hlediska zveřejňování smluv mezi premianty, a to zejména s ohledem na počet utajených cen. Hodnotu kraj neuvedl jenom u 4,5 procenta z celkem 1927 smluv. To ho řadí na druhou příčku v republice, lepší je už jenom Plzeňský kraj.

Kraj podle své mluvčí Heleny Frintové všechny smlouvy nad 50 tisíc korun zveřejňoval na úřední desce již od července roku 2015, tedy rok před spuštěním registru. „Z hlediska Středočeského kraje se tak jednalo pouze o změnu místa jejich zveřejňování," doplnila mluvčí.

Kdo dostal podle registru nejvíceV Praze:
Pražské služby 1,46 miliardy za odpadové služby
Subterra 954,48 milionu za plánované stavební projekty, například Radlickou radiálu
Praha 12 302,68 milionu zejména prostřednictvím bezúročné půjčky na stavbu nové modřanské radnice

Ve Středočeském kraji:
Nemocnice v Mladé Boleslavi a Kladně celkem 4,86 miliardy na provoz a investice
MTStav Příbram 394,44 milionu za rekonstrukci a přestavbu zámku v Panenských Břežanech, kde vznikl Památník národního útlaku a odboje
Geosan Group 312,25 milionu korun za rekonstrukci a dostavbu regionálního muzea v Kolíně

Čtěte také: Praha 1 navrhuje rozpočet o 137 milionů vyšší než letos