Sprint je třetí největší americký mobilní operátor a v současnosti se snaží doplnit svou síť o technologii rychlých datových přenosů LTE, aby mohl konkurovat firmám Verizon a ATT. Jeho úsilí ale nyní na více než 700 místech maří orlovci, kteří v základnových stanicích nalezli ideální prostředí pro svá hnízda. Rádi je budují na vyvýšených místech se snadným přístupem.

Ze stejných klacků

Jakmile se přitom ptáci na místě usadí, vrací se tam i v případě, že pracovníci telekomunikačního operátora hnízdo odstraní. Biolog Dage Blixt z amerického ministerstva zemědělství, který firmám při odstraňování míst radí, vzpomíná, jak si jednou orlovci znovu vybudovali nové hnízdo ze stejných klacků, které technici chvíli předtím ze základnové stanice sejmuli. Nyní proto Blixt při odstraňování hnízdo dá do pytlů a odveze je někam do lesa.

"Pokud ho chtějí postavit znova, tak se budou muset více snažit," podotkl biolog.
Na ptáky přitom zatím neexistuje účinný recept. Ochranné sítě nefungují. Hnízda navíc chrání zákon o migraci ptáků. Odstranit je proto většinou lze pouze na podzim, kdy jsou hnízda neobydlená. Na Floridě, odkud ptáci nemigrují na jih, jsou ale pravidla přísnější. Podle odhadů tu přitom orlovci hnízdí na 45 procentech základnových stanic.

Pod tlakem

Pro Sprint, který budováním rychlé LTE sítě na rozdíl od Verizonu a ATT teprve začíná, to je problém. Firma je pod tlakem, aby pracovala rychle, kvůli hnízdům nicméně často nemůže. Finanční ředitel společnosti Joseph Euteneuer orlovce při nedávném telefonátu s investory napůl vážně označil ze jednu z největších překážek, jimž nyní společnost čelí.

The Wall Street Journal nicméně podotýká, že nejde o zdaleka první střet velkých ptáků a velkých firem. V roce 2004 například neidentifikovaný opeřenec na drátě elektrického vedení byl na počátku událostí, které vyřadily z provozu jadernou elektrárnu v Palo Verde v Arizoně a způsobil rozsáhlý výpadek proudu.