Z posledních čísel je tak zřejmé, co se sedlákům vyplácí pěstovat nebo chovat, a co naopak vůbec. Třeba v případě cibule Česká republika nebyla za poslední čtvrtstoletí nikdy soběstačná, ale ještě na konci milénia se ke sto procentům blížila. Pak ovšem stejně jako u vepřového masa cibule nabrala sestupný trend a loni bylo Česko v této zelenině soběstačné jen z 31 procent. „Tady je nutná ruční práce, to znamená i více zaměstnanců a vyšší náklady. Velké zemědělské subjekty se nechtějí vzdát jednodušší plodiny, jakou je obilí," vysvětlil Hrbek. Čísla mu dávají za pravdu. V pšenici bylo Česko soběstačné téměř ze 410 procent.

Čtěte také: Z polí mizí brambory. Téměř polovina se doveze

Potíž je v tom, že právě obilí čeští farmáři hojně vyvážejí, ale mlynáři naopak dovážejí mouku. „To je vyloženě alarmující," míní statistik s tím, že podobná situace je třeba v mléku (soběstačnost 118,8 %), kdy Česko tuto komoditu vyváží, ale naopak importuje máslo.

Už dříve Agrární komora ČR upozorňovala, že zvýšit soběstačnost v řadě komodit by pomohla jejich podpora. Šéf komory Miroslav Toman dokonce hovořil o krizi v chovu prasat a podle něho oboru nepomohlo ani mírné zvýšení cen. Zlepšení situace má kromě jiného i masivnější podpora takzvaných citlivých komodit.

Dotační programy

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) nyní uvedl, že speciálně pro producenty mléka a vepřového masa letos vznikly dva nové dotační programy, z nichž si sedláci mohli rozdělit téměř 560 milionů korun. Celkem šlo letos do zemědělství na dotacích 3,666 miliardy korun. „Již v průběhu roku jsem slíbil, že uděláme maximum pro to, aby nikdo z poctivě hospodařících zemědělců nekončil letošní rok v červených číslech. Proto jsme připravili hned několik mimořádných opatření, která měla zemědělcům v největší krizi od roku 1990 pomoci," doplnil ministr.

V případě živočišné produkce je problém i v tom, že s ukončením chovu zaniknou vepříny. Jejich obnova nebo nová výstavba je pak složitá, ne-li nemožná. „Zkuste někde vybudovat vepřín. Vždy to vzbudí averzi místních obyvatel. Například Němci a Holanďané budují taková zařízení v Rumunsku," dodal Hrbek.

Čtěte také: Schodek zahraničního agrárního obchodu stoupl na 16,4 miliardy korun

V čem není Česko soběstačné.Zdroj: Deník