Technologickému gigantu se strategie vyšší ceny telefonů zatím vyplácejí. Příjmy rostly navzdory relativně slabšímu prodeji přístrojů, který spíše stagnoval. Firma profitovala také z prodeje služeb.

Příjmy se meziročně zvýšily o 20 procent na 62,9 miliardy dolaru (1,4 bilionu korun) a zisk vzrostl o 31 procent na 14,1 miliardy dolaru (317 miliard korun) ve třetím čtvrtletí letošního roku. Informoval o tom server BBC.

Firma také oznámila, že už nadále nebude zveřejňovat počet prodaných přístrojů, podle ní to totiž není vhodný indikátor finančního zdraví firmy. Analytici však míní, že tím firma chce maskovat své případné neúspěchy. Oznámení bylo také dalším důvodem poklesu akcií.

Prodeje klesají

Celkový počet prodaných telefonů celosvětově poklesl poprvé v roce 2017. Do té chvíle prodeje smartphonů rostly. Poptávku musela zvýšit nižšími cenami. Za třetí čtvrtletí tohoto roku Apple prodal 46,9 milionů iPhonů, loni za stejné období prodal 46,7 milionů. Analytici přitom odhadovali 47,5 milionu chytrých telefonů. 

Technologický gigant vydělává také na aplikacích a službách jako je App store, Apple Music a Apple Pay, které ve zmíněném období vydělaly 10 miliard dolarů (225 miliard korun).

„Mohu ujistit, že naším cílem je růst každé kategorie produktů, které máme,“ uvedl finanční ředitel Luca Maestri. Kalifornská firma je také závislá na obchodu s Čínou, kde se vyrábí podstatná část součástek.