Injekcí pro bitcoin bylo úterní oznámení amerického burzovního operátora CME Group, že hodlá ještě ve čtvrtém čtvrtletí zahájit obchodování s termínovými kontrakty na tuto kryptoměnu.

Bitcoin je na vlně; vždyť za necelý měsíc prolomil třetí bariéru– 12 října překročil pět tisíc dolarů a 20. října šest tisíc.

Kritici přitom namítají, že tak strmý růst je bublinou a nemělo by se mu dostávat krytí od regulovaných trhů. CME je provozovatelem největšího světového trhu s termínovými kontrakty a například analytici společnosti Themis Trading jsou přesvědčeni, že CME podléhá tlaku zákazníků. Neměla by se prý pouštět do "velmi riskantního, neregulovaného nástroje, jenž má ve své historii podvody a manipulace", píše se na firemním blogu.

Bitcoin
Vznikl v roce 2009 jako alternativa oficiálních měn. Vytváří ji síť počítačů se specializovaným softwarem, naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové virtuální mince setrvalým a postupně se zpomalujícím tempem. Protože není pod kontrolou žádné centrální banky a dá se snadno přesouvat, často bitcoin využívají i ti, kdo se chtějí skrýt dohledu úřadů. Kurz bitcoinu je ve srovnání s oficiálními měnami velmi rozkolísaný a snadno podléhá spekulacím.

Bitcoin se mění

Bitcoin je postaven na systému, který se nazývá blockchain. Blockchain je veřejný seznam, obsahující všechna transakční data od každého, kdo měnu používá. Transakce jsou přidávány do bloků, které tvoří řetězec, a každá transakce musí být zaznamenána. Ale tyto bloky jsou v současnosti plné a transakce se tak zpomalují.

V současné době je v průměru asi 1700 transakcí, které lze uložit za pomocí blockchainu. Jde o přibližně tři transakce za sekundu. To není moc. Například platební společnost Visa zpracovává tisíce transakcí za sekundu.

Vzhledem k tomu, že se bitcoinové bloky stávají příliš přetíženými, může se stát, že si něco koupíte, ale vaše platba nebude ještě hodiny poté schválena.

Bitcoinová komunita se pokoušela tento problém vyřešit zavedením změny pravidel v jeho softwaru. Tato změna by umožnila lidem udělat více transakcí na každý blok. Nové pravidlo by mělo být přijato tento měsíc. Pro některé uživatele to však nebylo dostatečné a proto přichází Bitcoin Cash.

To, zdali se nová měna uchytí, bude důležitým milníkem nejen v rámci bitcoinové komunity, ale jako celkové zhodnocení toho, zdali mohou nové kryptoměny konkurovat těm klasickým.