Zatímco červencová vedra přála majitelům kempů a koupališť, hoteliéři v Krušných horách už tak spokojeni nejsou. S návštěvností mají velké problémy.

Zachraňuje je atraktivní Ježíškova cesta, za níž míří na Boží Dar stovky rodin s dětmi. Návštěvnost této unikátní trasy se zvedla o sto procent. Přesto se majitelé penzionů už těší na zimu. Například na Silvestra už mají plno a vyprodáno. „Pokoje se objednávají rok dopředu,“ tvrdí vesměs.

Podle starosty Jana Horníka je současná hospodářská krize znát. „Jak ve stravování, tak v ubytování. Lidé se sem nahoru přijíždějí ochladit, cyklistů a turistů tady je plno. Lidé si udělají výlet a odjedou. Bez ubytování a právě na to hoteliéři doplácejí. I němečtí turisté už jsou ve výdajích opatrnější. Spíše než drahá jídla preferují levnější obědy z denní nabídky,“ vysvětlil Jan Horník.

Pokles zahraničních návštěvníků potvrzují také v božídarském infocentru. Klientela se změnila. Evidujeme pokles zahraničních a nárůst a českých návštěvníků. Dokonce nám zde nechávají přáníčka pro Ježíška. Ježíškova cesta je mezi hosty vůbec v kurzu,“ vysvětlila Alena Řehořová.

„Léto je zatím slabé, přes ta vedra u nás nebyla ani noha. Až teď se to zvedá a hosté přijíždějí,“ uvedla Martina Broderová, majitelka penizonu Daro. S letošním průběhem sezony nejsou příliš spokojeni ani v penzionu Excalibur. „Letos to není nic moc. Srpen se snad zlepší,“ uvedl Miroslav Zeman. Vedoucí hotelu Praha Anna Ermanová podotkla, že by to skutečně mohlo být lepší, ale zatím nemůže porovnávat. „Hotel jsme převzali vloni 1. prosince,“ vysvětlila.

Všichni majitelé penzionů si pochvalují Ježíškovu cestu, která jim klientelu alespoň částečně zajišťuje. Její trasa ve dvou délkách je určena především pro děti, ale vítáni jsou na ní i dospělí. Její vybudování stálo kolem 1,3 milionu korun a největším dílem přispěla Evropská unie.

Otevření stezky bylo součástí projektu Boží Dar – Ježíškovo město, který má zvýšit zájem turistů o největší krušnohorské centrum.