V první vlně by se mělo připojit asi 50 tisíc subjektů. ke včerejšímu dni požádalo o takzvanou autentizaci (první krok k EET) celkem 6142 živnostníků, za poslední týden je to nárůst o pouhých 1500 firem. Na dotaz Deníku to uvedlo Generální finanční ředitelství.

Dodavatelé pokladních systémů čekají největší nápor v listopadu. Například tuzemská jednička, společnost Storyous, rovnou odhaduje, že až 15 tisíc subjektů prosincový termín nestihne. Riskují tím ale pokutu – v krajním případě až 500 tisíc korun.

Zavedení EET bylo předmětem sporu mezi lídry sedmi největších politických stran, kteří se minulý týden setkali v předvolební debatě Deníku. EET logicky obhajoval šéf státní kasy Andrej Babiš (ANO), podle něho může EET perspektivně přinést do státního rozpočtu až 17 miliard korun. „EET není žádná šikana. Povinnosti pro občany nejsou žádné, ani povinnost vzít si účtenku jako v Rakousku," konstatoval Babiš s tím, že hlavně malým hospodám by mělo pomoci zvažované snížení DPH na pivo z 21 na 15 procent. „To jsou peníze, které zůstanou v hospodě a hospodský rozhodne, zda se o tu úsporu rozdělí se zákazníky, nebo si to nechá," dodal.

Podle šéfa STAN Petra Gazdíka ale starostové hlásí, že nejmenší hospody zvažují konec. „Rozumím touze ministra financí oddělit poctivé od nepoctivých, ale proč se to dva roky nezkusí na těch největších, a když to bude fungovat, tak se to teprve zavede na malé hospodské či kadeřnice," ptal se Gazdík. Premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) pak Gazdík připomenul, že v Olomouckém kraji i tamější ČSSD podpořila návrh, aby byly z EET vyjmuty subjekty s obratem menším než 10 milionů ročně. Podle Sobotky jsou ale reakce lidí i obchodníků většinou kladné. Vláda se dle premiéra snaží živnostníkům pomáhat, třeba vrácením daňové slevy na dítě.

EET neomezí šedou ekonomiku, tvrdí předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. „Není pravda, že s EET se vypořádáme s výplatou mezd na ruku, tohle když někdo řekne, tak dotyčný neví, 
o čem mluví."

Co řekli lídři v debatě Deníku a co slíbili voličům? Podívejte se na záznam na www.debata.denik.cz