Na začátku roku rakouská společnost UMB Development zkolaudovala rekonstrukci stoletého Cukrovarského paláce na Senovážném náměstí v Praze. Nastěhoval se do něj luxusní pětihvězdičkový hotel Andaz Prague renomované americké sítě Hyatt. Pro ni je to v Česku premiéra.

V tomto týdnu pak na mapu nových hotelů přibyl další zářez - nový čtyřhvězdičkový EA Congress Hotel Aldis v Hradci Králové vznikl takřka na zelené louce přestavbou chátrajícího objektu bývalé Krajské odborové rady. Ruiny této stavby dlouhá léta hyzdily tvář krajského města.

Český statistický úřad
Inflace v březnu zrychlila na 12,7 procenta, je nejvyšší od května 1998

Stavba budovy začala v době prvních restrikcí vlády v roce 2020 a stála téměř čtvrt miliardy. Sám investor v podobě hradecké firmy STAKO  často přemítal, zda to byla šťastná volba.

„Začali jsme stavět v době, kdy situace hotelovému podnikání příliš nepřála. Ale stavební investice je sázka a budoucnost,“ uvedl při otevření hotelu se 101 pokoji ředitel firmy STAKO Petr Kulda. Ten chce, i přes současnou situaci na Ukrajině a zvyšující se inflaci, dál hradecký hotel rozšiřovat.

Dražší ubytování

Vznik nových hotelů vítá prezident Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR ČR) Václav Stárek. „Svítá nám světlo na konci tunelu a Česká republika má velký potenciál. Ale zatím tu máme ještě dost překážek. Sice se znovu obnovuje cestovní ruch, ale máme tu konflikt na Ukrajině. Ten má dopad na leteckou dopravu,“ uvedl Stárek. Prezident hoteliérů proto letos vidí příležitosti hlavně v domácím cestovním ruchu, především v horských oblastech Krkonoš, Šumavy a Beskyd.

Zdroj: DeníkI přes optimistický výhled navíc nemá ještě sektor hotelnictví vyhráno. Po covidu totiž přišla nejen zvýšená míra zdražování téměř všeho. To vedlo některé hoteliéry k tomu, že své služby zdražili v průměru o deset procent. Nemusí to být konečné navýšení.

„Kolik to však nakonec bude, je jen těžké odhadovat, Nikdo neví, jak se bude dál vyvíjet nejen konflikt na Ukrajině, ale také inflace a růst komodit a energií. Předpokládám však, že by se ještě od května či června mohla cena ještě někde navýšit až o 15 procent,“ dodal Stárek.

Dlouhá cesta povede i k předcovidovým číslům obsazenosti hotelů. Podle posledního průzkumu AHR ČR očekává 66 procent hoteliérů v dubnu maximálně poloviční vytížení kapacit a pouze 15 procent provozovatelů hotelů předpokládá obsazenost vyšší než 70 procent. Převažovat budou hlavně domácí turisté s výjimkou Prahy a větších měst, kde se očekávají příjezdy zahraničních turistů.

Pořídit si byt či dům znamená pro mnoho lidí v Česku nesplnitelný sen
Přísné hypotéky. Vlastní bydlení se po změně podmínek stává luxusem

Hotely také zatím hlásí stále minimální počet firemních a konferenčních akcí. „Na předcovidová čísla se jistě časem dostaneme, ale nepředpokládám to v letošním roce,“ uvedl Stárek.

Ukrajinské dozvuky

Na některé hotely na území České republiky navíc v poslední době také dopadly sankce spojené s ruským útokem na Ukrajinu. Prvním případem je vyhlášený čtyřhvězdičkový hotelu Westend v centru Madiánských Lázní patřící Rusovi Alexandru Pumpjanskemu, který je na sankčních seznamech EU.

Finanční analytický úřad mu předběžným opatřením zakázal nakládat s majetkem. Hotel sice může dál fungovat, ale není možné ho prodat a případné zisky z jeho provozování nesmí plynout zmíněnému podnikateli.