Nižší obsazenost hlásí pro vánoční termín, ve kterém kvůli tradičnímu slabšímu zájmu některé z nich ani neotevřou. Ceny se proti loňsku příliš nezměnily. Někteří hoteliéři si nicméně stěžují na úbytek rezervací kvůli ekonomické nejistotě.

„Na Vánoce má hotel volných 113 pokojů ze 169. Na Silvestra máme volných pokojů šest,“ vypočítal ředitel čtyřhvězdičkového OREA Vital Hotelu Sklář z Harrachova Jaroslav Jedlička. Na Vánoce se hoteliéři snaží rekreanty lákat, lidé je totiž většinou tráví doma v kruhu rodiny. Silvestrovské pobyty naopak často rezervují už od léta a výjimkou není ani to, že si lidé místo ve svém oblíbeném hotelu zamluví už rok předem.

Speciální nabídky na Vánoce

Vánoční termín se kvůli nižšímu zájmu snaží provozovatelé hotelů a penzionů zatraktivnit speciálními nabídkami. Například v nedlouho otevřeném hotelu Radun v Luhačovicích si lidé o Vánocích budou moci užít koncert pěveckého sboru Cantare, jarmark, dopoledne s koledami a štědrovečerní menu, popsal majitel hotelu Marek Nesázal. Jinde ale vánoční pobyty netáhnou. „Na Štědrý den asi zavřeme, je málo zájemců a zaměstnanci si alespoň užijí domova,“ uvedla pracovnice hotelu Bonaparte v kopcích u Ústí nad Labem.

O oslavy konce roku mimo domov je zájem tradičně vyšší. „Na Silvestra jsou v hotelu volné jeden až dva pokoje, které jsou ale v jednání. Turistickou chatu Švýcárna máme na Silvestra vyprodanou zcela,“ uvedla Renata Figurová z hotelu Figura pod nejvyšší horou Jeseníků. Zaplněn bude například také hotel Mlýn Karlštejn, silvestrovský pobyt si lidé zřejmě už nezajistí ani ve čtyřhvězdičkovém Hotelu Babylon v Liberci nebo karlovarském hotelu Thermal.

Převážně plno mají na Silvestra v mnohých hotelech a penzionech v Jizerských horách, Beskydech, Jeseníkách i na Šumavě, přestože zde v poslední době ubylo turistů z Německa a Nizozemska. „Silvestrovský termín je v zásadě jednoduché prodat. Spíš bývá problém obsadit listopad nebo leden po svátcích, kdy přichází útlum,“ popsal majitel tříhvězdičkového Pensionu Böhmerwald v centru Železné Rudy Tomáš Horek. V Krušných horách se zvyšuje obsazenost hotelů se stoupající nadmořskou výškou, ve vysoko položeném Božím Daru tak už téměř není možné sehnat místo.

Krkonoše naproti tomu letos zatím návštěvníky před koncem roku příliš nelákají. Hotely a penziony ve Špindlerově Mlýně nebo Peci pod Sněžkou mají na vánoční svátky většinu kapacit volných, pro Silvestr se rezervace pohybují kolem 50 procent. Nárůst poptávky je podle majitele ubytovacího portálu spindleruv-mlyn.com Martina Jandury patrný ze strany Čechů, naopak z Německa klientely dál ubývá. Hlavní nápor zájmu turistů nicméně podle hoteliérů nastane v momentě, kdy do hor přijde zima, začne sněžit a rozjedou se první vleky.

Dvě třetiny lůžek v Praze jsou rezervovány

V Praze mají nyní hotely a penziony na vánoční svátky a Silvestra rezervovaných zhruba dvě třetiny lůžek. Podle hoteliérů lidé vyčkávají na výhodnější nabídky na poslední chvíli. Marketingový ředitel sítě Orea Hotels Milan Pavelka uvedl, že proti loňskému roku znatelně narostla domácí poptávka. Pobyty budou ale letos kratší, protože Štědrý den a Silvestr připadají na sobotu. Lidé tak nebudou moci využít kumulaci volna pro delší pobyty, což hoteliérům sníží tržby, poznamenal Jaromír Beránek z analytické společnosti Mag Consulting.

Úbytek tradiční zahraniční klientely se kromě Šumavy a Krkonoš projevuje také na jižní Moravě. Region je tradičně doménou hostů z Rakouska a Německa. V posledních letech však v souvislosti s hospodářskými těžkostmi hostů ubylo a snížil se i počet nocí, které návštěvníci v hotelech strávili. „Silvestr máme zatím prázdný,“ řekla ČTK majitelka rodinného penzionu Prinz ve Valticích Etelka Buriánová.

Na úbytek hostů na termíny před koncem roku daný útlumem ekonomiky si stěžují i jinde. „Jezdívali Němci a Nizozemci, ale byli to starší lidé, kterým už se nechce, navíc Německo už není na tom ekonomicky tak dobře jako dřív, což se projevuje i na obsazenosti našeho hotelu,“ řekla ČTK majitelka hotelu JEF Doubice na Děčínsku Alena Jašíčková-Jetýlková. Nižší obsazenost než loni přičítá hospodářskému oslabení také ředitel hotelu Academic v Roztokách u Prahy Petr Jirkal. „Je to jenom o marketingu a aktivitě,“ míní naproti tomu ředitel hotelu U Kata v Kutné Hoře Petr Kolář.