Obsazenost tuzemských hotelů roste již šestým rokem v řadě. „V roce 2012 byl počet hostů v hromadných ubytovacích zařízeních na úrovni 15 miliónů. Na konci loňska přesáhl hranici 20 miliónů a růst pokračuje i letos. Za první pololetí se návštěvnost meziročně zvýšila o sedm procent,“ popsal Pavel Vančura z oddělení statistiky cestovního ruchu Českého statistického úřadu.

Dominantní pozici si drží Praha, kam ročně míří téměř dvě pětiny z celkového počtu turistů. A mezi nimi převažují zahraniční hosté. K hojně navštěvovaným regionům patří ale i Jihomoravský, Jihočeský a Královéhradecký kraj. Karlovarský kraj je po Praze druhým nejoblíbenějším cílem pro návštěvníky z ciziny, hlavně díky lázeňství.

Co se týče meziročního vývoje, největší dynamiku lze sledovat v krajích Jihomoravském, Ústeckém a Jihočeském. V období let 2012 až 2017 se v nich počet hostů zvýšil o 40 procent.

Méně Rusů, zato výrazně více Asiatů

Nejdůležitější zdrojovou zemí pro tuzemské ubytovatele je Německo, odkud do země přijíždí celá pětina z celkového počtu zahraničních turistů. Následuje Slovensko, Polsko, Rusko a USA. Počty cestovatelů z těchto zemí se od roku 2012 pomalu, ale jistě zvyšují.

Výjimkou je Rusko, kde za posledních šest let došlo k poklesu o 184 tisíc hostů. Naopak největší nárůst zájmu o českou destinaci zaznamenali statistici u Číny a Jižní Koreje. Z těchto dvou zemí přijíždí do Česka třikrát více turistů než před šesti lety. „Zatímco v roce 2012 činil počet hostů z Číny 150 tisíc a z Jižní Koreje 140 tisíc, vloni se tu ubytovalo skoro půl miliónu Číňanů a více než 415 tisíc Korejců,“ doplnil Vančura.