„Karty nepřijímáme.“ Takové upozornění lze najít i v dobře hodnocených podnicích v Praze, Brně, Ostravě nebo třeba kolem lázeňské kolonády v Luhačovicích na východě Moravy. Stačí si nevšimnout, nebo se nezeptat, a může nastat nepříjemná situace. „Platba kartou? Nebojte, nejste v pravěku… jen v restauraci… Bohužel se zde kartou platit nedá,“ rozčilují se pak hosté i v recenzích na internetu.

Podle Kastnera takový přístup podniků poškozuje gastronomii v očích veřejnosti. „Umím si představit, že možnost bezhotovostní platby bude v budoucnu uzákoněna. Je čas, aby náš obor šel dále dopředu,“ dodal.

Bezobslužná prodejna v jihočeských Strakonicích
Vstupenka pro noční nákupy i náhradní občanka. Bankovní identita láká víc a víc

Hospodští, ale i obchodníci nyní mohou bezhotovostní platbu kartou odmítnout. Zatím nemá oporu v zákoně, na rozdíl od hotovosti. Podle ministerstva financí český právní řád v současné době ponechává smluvním stranám volnost, jakou formou si finanční protiplnění sjednají. „Je tak zcela na rozhodnutí obchodníka, zda bude přijímat platební karty, či nikoliv. Povinné přijímání bezhotovostních plateb v současné době nenavrhujeme,“ uvedl pro Deník Nikola Morava z tiskového oddělení resortu.

Jednotlivé způsoby placení by se podle ministerstva financí měly prosazovat svými výhodami pro spotřebitele a nikoliv silou regulace. „Je to totiž obchodník, kdo nabízí veřejnosti své služby, a je tedy na něm, aby nabídl spotřebitelům efektivní a pohodlný způsob placení,“ zaznělo z resortu.

Češi chtějí „pípat“

Za poslední dva roky se zdvojnásobil podíl lidí, kteří v českých hospodách a restauracích platí kartou. Z nejnovějšího průzkumu společnosti Mastercard vyplývá, že lidé u sebe mají častěji svůj chytrý mobil (86 procent), než platební kartu (75 procent) nebo peněženku s hotovostí (73 procent). V loňském průzkumu společnosti 68 procent Čechů uvedlo, že nemožnost zaplatit kartou je od nákupu u obchodníka odrazuje.

Tvrdohlaví majitelé a provozovatelé podniků však vytahují své argumenty. „Obsluha při platbě kartou nedostává tolik peněz na dýškách,“ řekli Deníku v jednom z brněnských podniků. Hostinští dále uvádějí, že chtějí mít hotové peníze pro vyplacení svých zaměstnanců a naopak nechtějí platit provize bankám.

Lidem s ušetřenými penězi experti doporučují, aby si na spořicích účtech nechávali jen okamžitě dostupnou rezervu v pohotovosti pro brzké použití. Pokud chtějí s inflací bojovat účinněji, měli by podle něj své peníze investovat.
Úročení spořicích účtů opět vzrostlo. Banky sázejí na šokující sazby

Přikazování ze strany státu odmítá třeba provozovatel brněnského klubu Melodka Robert Banovský. Zároveň si provoz legendárního podniku bez platebních terminálů neumí představit. „Máme tři. Tržby jsou vyšší než před jejich zavedením. Bez terminálů bychom byli ztracení. Zvlášť vysokoškoláci, mladí lidé a cizinci hotovost vůbec nevytahují. Zavádět možnost bezhotovostních plateb povinně mi však přijde absurdní,“ pověděl s tím, že jeho personál si mu na menší spropitné nestěžoval.

Se zrušením EET je při platbách pouze v hotovosti horší pozice finančního úřadu. Podniky mohou dle expertů s tržbami a příjmy snáze manipulovat.