Nejslavnějším výrobcem houslí v historii byl Ital Antonio Giacomo Stradivari, který žil na přelomu sedmnáctého a osmnáctého století. Za svůj život vyrobil tento mistr houslař kolem jedenácti set nástrojů s přenádherným zvukem. Přesný počet dodnes dochovaných kousků není znám, odhadem jde ale zhruba o pětistovku houslí. A jedny z nich právě míří do aukce.

Kdesi ve francouzských lesích se skrývá tajemná bronzová soška sovy, jejíž nálezce by měl získat podobnou ze zlata a drahokamů. Ilustrační foto
Záhada zakopané sovy. Nevinná hra se změnila v posedlost lovců pokladů

Odborníci odhadují, že se prodají za astronomickou částku. „Mluví se i o čísle jedenáct milionů dolarů,“ uvádí agentura Reuters. V přepočtu jde o necelých 253 milionů korun.

Housle se budou dražit počátkem července v aukčním domě Christie’s. Nástroj je vykládaný diamanty a slonovinou a jeho reálná cena se pohybuje mezi sedmi a půl až jedenácti miliony dolarů. „Pouze desítka ze všech Stradivariho nástrojů byla vykládaná. Toto jsou nejkvalitnější vykládané housle, jaké kdy Stradivari vyrobil, a zároveň jde o jeden z nejlepších nástrojů Stradivarius vůbec,“ uvedli zástupci Christie’s

Stradivari jako ferrari

Stradivariho nástroje jsou známy jedinečným řemeslným zpracováním. „Jejich ceny se pohybují od osmi do dvaceti milionů dolarů,“ upřesnil specialista Christie’s Florian Leonhard.

Prodávanému nástroji se přezdívá Hellier. „Stradivari si nástroj nechával po pětapadesát let. V roce 1734 byly housle prodány za čtyřicet liber Samuelovi Hellierovi z Anglie,“ píše Reuters.

Před aukcí na housle zahrál virtuos Braimah Kanneh-Mason. „Takovéto housle jsou často přirovnávány ke sporťákům. Nejdříve se s nimi musíte naučit jezdit, ale ve chvíli, kdy je už dovedete ovládat, tak je to neskutečné,“ popsal umělec.

Zdroj: Youtube