Podobná situace v jeho případě není neobvyklá. Druhou práci mezi zkouškami, cvičením a vystoupeními dělat musí, aby uživil rodinu se dvěma dětmi. „Není zbytí. Ve filharmonii pobírám plat pětadvacet tisíc korun v čistém. S tím vyjít je nemožné,“ vysvětluje Jírů.

Spočítal si, že kdyby jídlo rozvážel na plný úvazek, vydělá si možná i dvakrát víc než jako profesionální hudebník s vysokou školou. „Přitom na takovou práci nepotřebuji žádné vzdělání ani talent, stačí řidičák,” srovnává.

Plzeňští filharmonici se v pondělí na náměstí Míru v Plzni veřejným přehráním písně Plzeňská věž připojili k iniciativě a kampani Nenechme kulturu utichnout!
Kultura utichá, tvrdí umělci. Kritizují vládní škrty, bojí se propouštění

Hudbu studoval i v německých Drážďanech. V jihočeském souboru působí sedmnáct let. „Celý život jsem cvičil na housle pět až šest hodin. Není to zadarmo. A plat mám deset tisíc pod průměrnou mzdou, nižší než učitel. Třeba v Německu by to bylo nepředstavitelné,” ví.

Dodává, že podobně jsou na tom jeho kolegové, jimž ani obrovský talent nestačí, a také mají dvě až tři zaměstnání.

Jednačtyřicetiletého muže drží u filharmonie láska hudbě a rodinná tradice. Jeho otec a sestra byli uznávaní profesionální houslisté. „Před pětadvaceti lety ale byla kultura u nás ohodnocována jinak. Bohužel, současný výhled je špatný. I proto se ozýváme s iniciativou Nenechme kulturu utichnout,“ říká.

Jan Jírů je první houslista Jihočeské filharmonie. Aby vůbec uživil rodinu, jako druhou práci rozváží jídlo po sídlištích.Jan Jírů je první houslista Jihočeské filharmonie. Aby vůbec uživil rodinu, jako druhou práci rozváží jídlo po sídlištích.Zdroj: se svolením J. Jírů

Pokud se nic nezmění, s českými tradičními orchestry, hudebníky a vůbec kulturními institucemi to vidí bledě. „Titanic se potápí. Zahrajeme ještě jeden kousek a půjdeme. Poslední zhasne,” zmínil motiv dohrávajícího lodního orchestru při známé katastrofě.