Přesně 443 nápadů přihlásili autoři z řad začínajících podnikatelů do letošního sedmého ročníku soutěže T-Mobile Rozjezdy. A to už je taková studnice nových a často i velmi originálních myšlenek, která dokáže pořádně ztížit práci poroty. Nápady prošly nejdříve sítem krajských kol, aby ty nejlepší – vítězné – postoupily do červnového celostátního klání.

Od elektřiny k mléku

Cenu poroty získala nakonec maminka tří dětí a bývalá elektrotechnička Dagmar Dušková z Vysočiny s projektem „Dančiny Dobroty". Její rodinná sýrárna by měla již v blízké době nabídnout zájemcům řadu mléčných výrobků, od korbáčiků a tvarohových dezertů až po zrající sýry.

V Řecku nyní pořídíte stometrový byt ve městě v průměru za méně než 2,5 milionu korun.
Nakupujte v Řecku. Ceny nemovitostí rekordně klesly

„Porota ocenila poctivost i elán, s nimiž Dagmar Dušková přistupuje k podnikatelským plánům, ale i to, jak neustále pracuje na dalším rozvoji. Takový přístup je nejlepším předpokladem pro životaschopnost podnikání," řekla na adresu vítězky Eva Karasová, manažerka společenské odpovědnosti T-Mobile.

Podpora pro začátek

Se započtením odměn v regionálním kole si vítězka odnáší ceny v solidní hodnotě 600 tisíc korun, ať už jde o prostředky v hotovosti, nebo o různé služby partnerů. S takovou porcí pomoci je každý start podnikání nepochybně jednodušší.

Stejně jako v minulosti mohla o jednom vítězi soutěže T-Mobile Rozjezdy rozhodnout i veřejnost, a to v internetovém hlasování, do něhož byli zařazeni regionální vítězové na 1.–3. místě. O úspěchu v soutěži o Cenu veřejnosti pak nerozhoduje už jen kvalita samotného nápadu, ale také schopnost finalistů bojovat o hlasy promyšlenou kampaní i aktivitou na sociálních sítích. Finalisté dostali letos 14 749 hlasů, přičemž vítěz si odnesl sedminu z nich.

Ilustrační foto
Balkánské sýry mají problémy s dodržením slibů z obalů

Cenu veřejnosti získal čtyřiadvacetiletý Petr Šmíd z jihomoravských Šaratic, který vyrábí originální kuchyňská prkénka pod značkou HoblHome. Ta mohou být krásným dárkem pro každého, kdo má vztah ke gastronomii.

Každé prkénko je originální, vyrobené ručně a s velkou péči, ošetřené přírodním olejem.

Přijde i další šance

„Je skvělé, že ani po sedmi letech trvání Rozjezdů neklesá množství lidí, kteří mají odvahu začít podnikat na vlastní triko – ba naopak. Naši porotci zdůrazňují, že kvalita přihlášených projektů je stále vyšší a počet oborů stále rozsáhlejší," poznamenává k tomu Eva Karasová. Podle jejího vyjádření organizátoři uvažují už nyní o tom, jak zajímavě naplnit příští Rozjezdy, už s letopočtem 2018.