Areál si prošel i lety chátrání, kdy jej využívali pouze vodáci a ti, kteří prolezli dírou v chatrném plotě. Dnešní Slezská plovárna se v posledních letech snaží vrátit slávu a přírodní půvab této lokalitě a nabídnout lidem relax v přírodě.

Pontony, které včera instalovali stavební dělníci na řece, jsou základem k unikátní stavbě: saunalautta znamená ve finštině sauna na voru a právě ta tady od ledna nabídne všem milovníkům saunování unikátní zážitek.

Alternativa k běžným saunám

„Na břehu už stojí nový odpočinkový altán a ve výstavbě jsou nové toalety a sprchy,“ říká ke stavbě Martina Rejhová ze Správy Slezské plovárny. „Dalším krokem pak bude vybudování samotné finské sauny na mole, která má ambice nabídnout lidem alternativu k běžným saunám uvězněným uvnitř betonových staveb.“

Saunalautta z převážně přírodních stavebních materiálů na orlické hladině bude otevřena v první polovině ledna a kromě výhledů na řeku a do krajiny nabídne také originální finské saunovací rituály.

Finsko je zemí s více než tisíciletou tradicí saunování. Samotné slovo sauna je finského původu a znamená dům s lázní, pro kterou je vzduch ohříván v peci. Finsko je však nejen zemí sauny (podle statistik připadá přibližně 1 sauna na 2 obyvatele), ale i nespočtu jezer. A hluboká finská láska k saunování a přírodě stála u vzniku dalšího jedinečného prvku a tím je plovoucí sauna na voru, finsky: saunalautta.