Předchozí vláda Bohuslava Sobotky horní limit příjmů snížila. Místo dvou milionů korun mohou živnostníci od roku 2018 použít výdajový paušál jen u příjmů do milionu korun.

"Přes levicovou vládní koalici dnes neprošel návrh na vrácení limitu pro uplatnění výdajových paušálů pro OSVČ. Ukazuje tím, že si neváží aktivních lidí, kteří se dokáží sami o sebe postarat a ve jménu necelých 0,1 procenta příjmů státního rozpočtu jim hází klacky pod nohy a zvyšují byrokracii," uvedl zastánce návrhu Vojtěch Munzar (ODS).

„Každá překážka, která je odstraněna živnostníkovi z cesty, je pro stát výhodná,“ řekl na podporu změny šéf poslanců TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek.

Návrh předložený poslanci ODS, navrhoval živnostníkům vrátit hranici paušálu zpět na dva miliony korun, a navíc jim nechat i slevu na děti a manželku. Dvoumilionový paušál měl sníží administrativu menším podnikatelům.

Proti je ministerstvo financí. To mimo jiné upozorňuje, že státní rozpočet by přišel o 1,2 miliardy korun a dalších 300 milionů korun by tratily obecní kasy. Navíc milionový limit lépe kopíruje hranici milionu korun, od níž se podnikatel stává poplatníkem DPH.

Výdajové paušály slouží při výpočtu základu daně. Lidé pracující na živnostenský list nemusí dokládat jednotlivé výdaje během roku, uplatní je paušální částkou, kterou zákon stanoví procentem, a to podle jednotlivých druhů podnikání.