Důvodem je nařízení slovenského ministerstva dopravy ze začátku pandemie, které zakazuje provoz přeshraniční pravidelné dopravy. „Rádi bychom vyjeli co nejdříve, ale není to možné. Ještě jsme se dnes dotazovali a zákaz stále platí,“ uvedl mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj. Pokud dojde k odstranění zákazu, je podle něj RegioJet připraven první spoj už pátek do Košic.

V praxi mohou od zítřka překračovat lidé hranici jakýmkoliv způsobem, nesmí jít ale o hromadný dopravní prostředek.

Podle původních plánů mělo dojít k otevření hranic od 15. června, při dnešní návštěvě slovenského premiéra Igora Matoviče v Praze ale oba předsedové vlád oznámili, že k uvolnění dojde od zítřka. Dosud se mohlo na Slovensko jen na 48 hodin bez povinnosti vracet se s negativním testem na koronavirus.

Slovenské ministerstvo dopravy v odpovědi na dotaz deníku Zdopravy.cz uvedlo, že připravili návrhy na obnovení některých mezinárodních linek. „Na posledním zasedání ústředního krizového štábu jsme povolení na jejich provoz nedostali. Návrh opět předložíme,“ uvedlo ministerstvo v odpovědi. Jedním z návrhů byl například zákaz zastavování na Karvinsku, kde je lokální ohnisko epidemie.

Podle mluvčího českého ministerstva dopravy Františka Jemelky je potřeba počkat na výsledky jednání mezi českou a slovenskou stranou v Praze. „Každopádně bychom podpořili, aby slovenská strana v rámci uvolnění opatření i tento zákaz zrušila,“ řekl Jemelka.