Jako soupeře, jemuž při momentálních podmínkách mohou jen stěží konturovat. Tak berou téměř bez výjimky jihomoravští malovinohradníci firmy, které tuzemský trh zaplavují levnými a mnohdy nekvalitními hrozny z Evropské unie.

„Tyto levné hrozny, které se k nám dovážejí, způsobují moravským vinohradníkům problémy. A to až ekonomické. Některé členské státy poskytují svým pěstitelům révy výhodné dotace. Hroznům za velmi nízké ceny potom nelze konkurovat,“ objasňoval předseda zemědělského družstva v Sedleci Jan Hajda.
Nerovný boj na trhu dokládá i skutečnost, že některým výrobcům, kteří kupují levné dovozové hrozny, nedělá problém o kvalitě vína a jeho původu lhát. „Takové firmy se už prošetřují. Bohužel se tomu dá předejít jen tak, že bude více kontrol. Nic takového se ale neděje,“ posteskl si Hajda.

Řada dovozců tvrdí, že na tuzemský trh dovážejí netradiční odrůdy, čímž naopak věci prospívají. „Vozíme na Moravu až patnáct druhů. V žádném případě vinohradníkům neškodíme. Trh spíše obohacujeme. Jediný, kdo tlačí cenu hroznů dolů, jsou výkupny,“ zdůraznil Martin Vojtěšek z bořetické firmy Bravo-cz. Jeho společnost jen letos přiveze na jižní Moravu čtyřiadvacet tun hroznů…