Podnět k ÚOHS podala společnost Huawei Technologies a žádala přezkoumání zadávacích podmínek zakázky, které ji z účasti na tendru vylučovaly.

"Ministerstvo zdravotnictví stanovilo podle našeho názoru neopodstatněnou a diskriminační zadávací podmínku, která vedla k vyloučení možnosti nabídnout technické a programové prostředky Huawei," uvedl mluvčí společnosti Pavel Košek. Firma v tiskové zprávě uvedla, že stanovení takových podmínek vede k rušení tendrů.

Čínská společnost Huawei.
Antimonopolní úřad řeší případ společnosti Huawei. Ta chce přezkoumat zakázku

Ministerstvo zdravotnictví začátkem roku zakázalo použití hardwaru, komunikačního vybavení a softwaru společností Huawei a ZTE. Důvodem bylo varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, který označil firmy za rizikové, a podle něj by neměly mít přístup do takzvané kritické infrastruktury státu. Jde o sítě a služby klíčové pro fungování státu a jeho obyvatele: nemocnice, doprava, rozvody energií, hasiči, mobilní operátoři či informační systémy. Prvním výběrových řízením, kde bylo toto nařízení uplatněno, byl právě tendr na integrovaný systém pro hygienické stanice.

Západní země včetně ČR řeší zapojení Huawei do komunikační infrastruktury. V podobné situaci jsou i další úřady, které Huawei ze soutěží vyřadily nebo se k tomu chystají.

Čínská společnost Huawei
Počet dětí i finanční situace. Společnost Huawei sbírá citlivá data o klientech