Hurikán Harvey, který způsobil rozsáhlé záplavy a vyhnal z domů tisíce lidí, by se mohl ze všech nedávných katastrof nejvíce prodražit. Ekonomický dopad zatím není jasný, avšak již teď se například ceny plynu zvýšily o deset procent. Podle hlavního ekonoma z finanční společnosti RSM Josepha Brusuelase ceny porostou i nadále. V příštích dvou týdnech by se měly zvýšit o dalších 20 až 30 procent.

Brusuealas také očekává, že hurikán bude mít zcela jistě vliv i na ceny potravin, protože byly ochromeny i například dodávky pšenice a sójových bobů.„Americký ekonomický růst by se mohl v důsledku této bouře zpomalit o desetinu procentního bodu,“ dodal Brusuelas. Hospodářství by se však podle něj mělo uzdravit během následujících šesti měsíců.

Hurikán Harvey zasáhl i srdce americké energetiky. V této oblasti totiž sídlí téměř polovina rafinérského průmyslu Spojených států a pětina jejich ropné produkce. „Bouře přerušila přes 18 procent výroby ropy a zemního plynu,“ uvedl pro server BBC Úřad pro bezpečnost a ochranu životního prostředí.

Záplavy v Texasu
Devět mrtvých, desítky tisíc lidí bez domova. A Texas čeká další déšť

Avšak co se týče globálního dopadu, ten pravděpodobně nebude nijak závratný. Spojené státy totiž nejsou primárně zaměřeny na export energie či ropy. Jejich zásoby tak stále zůstávají vysoké.

Současné odhady výše škod, které se pohybují v rozmezí od 30 (asi 651 miliard korun) do 100 miliard dolarů (asi dva biliony korun), však z Harveye dělají nejdražší katastrofu na světě nejméně od roku 1970, informovala agentura Bloomberg.

Analytici odhadují pojistné škody ve výši 20 miliard dolarů. Tato částka odpovídá zhruba desetině hrubého domácího produktu (HDP) Spojených států.

Podle ekonomů však bude mít tato událost na Spojené státy jen velmi malý ekonomický vliv. "Věříme, že celkový dopad na HDP ve třetím a čtvrtém čtvrtletí bude poměrně malý," uvedl ekonom největší americké banky JPMorgan Michael Feroli.

Zmanipulovaný snímek
Letiště pod vodou? Na hurikán Harvey upozorňují i zmanipulované fotky

Zatímco velké ropné a plynárenské společnosti jsou dobře připraveny na takové mimořádné počasí, Bruce Jefferis, generální ředitel společnosti Aon Energy, která sídlí v Houstonu, uvedl, že mnohem větší dopad bude mít přírodní katastrofa na rodiny a menší podniky. Ty totiž nejsou proti takové katastrofě pojištěny.

"V oblasti Texasu se jedná opravdu o bezprecedentní bouři," dodal Jefferis. Škody podle něj budou mnohem vyšší než v roce 2008, kdy Texas zasáhl hurikán Ike. Tehdy byly škody vyčísleny na 29 miliard dolarů.

Podle Marka Hanny, mluvčího Rady pro pojišťovnictví jsou však zatím veškeré závěry a odhady škod předčasné. "V tomto okamžiku zatím nelze škody přesně vyčíslit, uvedl Hanna, jehož organizace zastupuje asi 400 pojišťoven.

"Víme však, že ztráty budou rozsáhlé. Pokud se totiž tak velké město, jako je Houston, ocitne takřka pod vodou, znamená to, že je zde obrovský problém," dodal.

Záplavy v Houstonu
Místo větrné smrště přinesl hurikán Harvey záplavy. Voda pustoší a zabíjí