Podle Hušáka videoterminály nejsou prodělečné, jde totiž o dlouhodobou investici. Vyjádření bývalého šéfa firmy poskytl jeho mluvčí Jan Tuna. Insolvenční správce Hušákovu kritiku odmítl.

"Není pravdou, že v případě videoterminálů jde u Sazky o prodělečné podnikání. Šlo pouze o dlouhodobou investici, jejichž tzv. účetní ztráta byla způsobena splátkami leasingu centrálního systému a jednotlivých videoterminálů a odpočtem DPH. Její tržby se pohybovaly ve stovkách milionů Kč. Tak tomu bývá u každé investice," uvedl Hušák.

Na bývalého šéfa Sazky se údajně obrátil také dodavatel celého systému CVT Technology, aby vypnutí terminálů zabránil. "Vyzývám proto ministerstvo financí ČR, státní zastupitelství a věřitelský výbor, aby těmto a dalším nevratným a likvidačním krokům insolvenčímu správci zabránily," prohlásil v tiskové zprávě. V případné arbitráži by podle něj šlo o sumu v řádu miliard korun.

Na zakázku finančních skupin

Ukončení provozování terminálů je podle Hušáka dalším důkazem, že insolvenční správce pracuje na zakázku soukromých finančních skupin. Nucený odchod Sazky z této části loterijního byznysu a uvolnění místa na trhu prý vyhovuje především skupině Ivo Valenty ze Synotu, která podle Hušáka dlouhodobě úzce spolupracuje s Karlem Komárkem na převzetí národní loterie.

"Ohrazujeme se proti tomu, že by šlo o kroky činěné ve prospěch jakýchkoliv finančních skupin," řekla mluvčí insolvenčního správce Lenka Tichá. Podle ní naopak jde o nezbytná úsporná opatření pro další fungování Sazky. Videoterminály od roku 2004 podle mluvčí vytvořily společnosti ztrátu 467 milionů korun a v posledních čtyřech letech prodělávaly v průměru 100 milionů korun ročně. Pro Sazku by prý bylo velmi nevýhodné s vypovězením této smlouvy otálet.

"Ukončení provozu se týká pouze herních videoterminálů, normální terminály, které slouží sázejícím zůstávají i nadále v provozu," uvedla Tichá. V noci na pondělí bude odpojeno přibližně 1700 herních videoterminálů po celé zemi, téměř 700 je majetkem Sazky, ostatní byly předmětem pronájmu a leasingu. Vypovězena bude také smlouva s Telefónikou a Českými Radiokomunikacemi na přenos dat v síti těchto terminálů.

Ušetří stovky milionů

Do 15 dní po vyhlášení konkurzu je možné nevýhodné smlouvy vypovědět bez penále a pokut ze smluv vyplývajících, společnost včasným vypovězením podle Tiché ušetří další stovky milionů korun. Smlouvy byly uzavřeny na další tři roky
Kvůli pochybnostem ohledně zákonnosti a objektivity insolvenčního řízení požádal Hušák o dohled nad řízením Městské státní zastupitelství v Praze, informoval v tiskové zprávě.

Videoterminály jsou podobné běžným herním automatům a do provozu byly v rámci rozšíření portfolia loterijní společnosti Sazka zavedeny poté, co byla dokončena stavba arény. Z jejich zisku měly být financovány splátky úvěru. Stát však udělil licenci na provoz tohoto druhu terminálu několika dalším firmám a systém STARPORT tak nesplnil svůj účel a dlouhodobě generoval Sazce finanční ztráty. Jen za loňský rok šlo o 97 milionů korun, uvedl v pátek Cupka v souvislosti s oznámením o ukončení jejich provozu.

Sazka se do insolvence a následně do konkurzu dostala kvůli problémům se splácením výstavby pražské haly O2 arena. Hušák se z pozice předsedy představenstva proti uvalení konkurzu odvolal. Akcionáři Sazky jsou občanská sdružení působící v tělovýchově a sportu.