Insolvenční řízení zahájil Krajský soud v Plzni během minulého týdne. Zároveň vyzval věřitele, aby přihlásili své pohledávky. Podle České televize dluží firma více než stovce věřitelů přes pět miliard korun. Asi 1,5 miliardy z této částky pak činí dluhy po splatnosti nad tři měsíce.

„Společnost uváděla, že je v úpadku. To znamená, že je předlužená, kdy dluhy společnosti převyšují hodnotu majetku společnosti,“ uvedla pro Českou televizi mluvčí Krajského soudu v Plzni Lucii Jíchovou. O své pohledávky se mohou věřitelé u krajského soudu přihlásit do dvou měsíců od vyhlášení insolvence.

Za současnou situací společnosti stojí financování provozu ruskou bankou, která má údajně sama finanční problémy, upozornila Česká televize. Kovárny na konci prosince vyhlásily výrobní odstávku, která je platná do konce února. Na nucené dovolené se tak ocitlo téměř 700 zaměstnanců. 

Situací se v úterý bude zabývat i Úřad práce ČR. „Úterní jednání vyvolali zástupci odborové organizace. Další den by mělo proběhnout jednání se zástupci zaměstnavatele. Týkat se bude současné situace v podniku,“ řekla České televizi mluvčí úřadu Kateřina Beránková.  

Pilsen Steel je společnost s dlouholetou tradicí a jedním z největších světových výrobců výkovků a odlitků s vysokou čistotou a přesně stanoveným chemickým složením z oceli. Zákazníky mají z řad průmyslových podniků zabývající se výrobou elektráren či stavbou lodí. Zisky má především z vývozu do zahraničí.