Navzdory pandemii si lidé půjčují na bydlení více než v předkrizových letech, kdy velká část z nich neměla zavřené podniky nebo nebyla s náhradou mzdy doma. Objem poskytnutých hypoték totiž letos v březnu dosahoval bezmála 45 miliard korun.

Ulice Francouzská v Brně
Zaplatíte třetinu ceny a bydlíte. Družstva v Česku frčí, vítají je hlavně mladí

Za celé první čtvrtletí pak dosáhl podle serveru Fincentrum Hypoindex téměř sta miliard korun. Jen pro porovnání, je to o čtyři pětiny více než ve stejném období loňského roku. I v počtu úvěrů letošek překonává minulé roky.

Změny v úrocích

Hypotéky - InfografikaZdroj: Deník„Už loňský rok byl z hlediska hypotečních úvěrů rekordní,“ říká Vladimír Staňura, hlavní poradce České bankovní asociace (ČBA). Letošní výsledky pak podle něj nečekal nikdo. Vysvětlením podle něj je, že hlad po hypotékách trvá a lidé čekají, že porostou úroky u nich. To se koneckonců stalo, když v březnu došlo k mírnému zvýšení na 1,94 procenta. Kromě toho rostou i úroky na mezibankovním trhu, což se do budoucna dále odrazí na zdražování hypotečních úvěrů.

„Rekordní objemy nebyly dány počtem kusů prodaných hypoték, ale zejména nárůstem průměrné výše hypotéky z důvodu zdražování nemovitostí a také vysokých objemů refinancování, v době nízkých sazeb,“ dodává. Odhaduje, že právě refinancování stojí za třetinou letošních hypoték.

Cesta za lepším

Lidé se zkrátka snaží najít si na poslední chvíli lepší podmínky. „Informační kampaň o tom, jak sazby už jdou pomalu nahoru, zapříčinila hlavně zájem o refinancování svého již existujícího hypotečního úvěru,“ říká Jiří Sýkora z Fincentrum & Swiss Life Select.

Hotel Apollon ve Valticích na Břeclavsku je na prodej. Udávaná cena historické budovy v dubnu 2021 na realitním webu je 32 milionů korun.
Šílenství po bytech. Na jižní Moravě mizí v mžiku, ceny přitom dál stoupají

Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy se lidé navíc bojí inflace, takže investice do nemovitosti je pro ně určitou formou ochrany peněz. V době pandemie navíc podle něj Češi nastřádali 230 miliard korun. „Kvůli zavřeným obchodům či restauracím či kvůli omezené možnosti cestování se jim na účtech hromadí úspory více než čtyřikrát rychlejším tempem než běžně,“ míní.