V bitvě o zachování výhodných hypoték opět přituhuje.

V úterý se „advokátem“ lidí, kteří se kvůli bydlení na dlouhá léta zadlužili, stali, možná až nečekaně, poslanci TOP 09 a Starostů. Tedy členové stejné partaje, kterou sdílí hlavní „propagátor“ omezení hypoték, ministr financí Miroslav Kalousek.

Zákonodárci TOP 09 žádají, aby šéf státní kasy přeci jen ponechal možnost odečíst si část úroků z hypotéky od daňového základu.
„Chceme u mladých lidí podporovat zodpovědný přístup k životu. Vlastní bydlení je z tohoto hlediska naprosto zásadním parametrem,“ zdůvodnila návrh směřovaný proti plánům Kalouska místopředsedkyně rozpočtového výboru Helena Langšádlová (TOP 09).

Přijde zmírnění?

Návrh daňové reformy z dílny ministerstva financí počítá s tím, že by se odečítání úroků z hypoték postupně utlumilo. Maximální odpočet 300 tisíc korun ročně by se snížil na 150 tisíc korun. A hypotéky uzavřené od příštího roku by už žádnou výhodu odpočtu neměly.
To chtějí poslanci změkčit. Odpočet by měl zůstat i po roce 2012, nicméně byl by osekaný. „My jsme panu ministrovi navrhli zachování výhody s tím, že by byl odpočet omezen roční částkou 80 tisíc korun,“ upřesnil šéf klubu TOP 09 a STAN Petr Gazdík.

Po úterku se tak zdá, že původní plán na omezování hypoték přece jen dozná nějakých změn. Společně s TOP 09 už dříve plédovali za zachování výhodných hypoték třeba Věci veřejné (VV).

„Náš návrh je na zachování daňového odpočtu je na 150 tisíc ročně,“ potvrdil včera Deníku mluvčí VV Jakub Žižka.
Ministr financí v úterý v reakci na žádost vlastních poslanců vzkázal, že „každá výjimka je nesystémová“, na druhou stranu se ale bude výzvou poslanců TOP 09 „vážně zabývat“. Už dříve přitom Kalousek naznačil, že se možným změnám parametrů (myšleno částky) zcela nebrání. Záležet tedy bude na koalici, kterému změkčení hypoték (a zda vůbec) dají politici přednost.

Uplatňují méně

Pokud by zvítězil návrh VV (150 tisíc Kč), zvýhodnění hypoték by zůstalo nezměněné minimálně pro dvě třetiny lidí, kteří se už dnes do této částky vejdou. Podle informací Deníku často ale lidé uplatňují i daleko méně. Například menší živnostníci od základu daně často žádají odpočet hypoték jen kolem 40 tisíc korun ročně.

Celkově trh s hypotékami znovu ožívá. Například podle Hypoindexu poskytly banky jen v únoru 4208 hypoték, což je meziroční nárůst o 54 procent. Hypotéku má teď kolem 600 tisíc lidí v Česku.