Jak se bude vyvíjet cena hypoték?
Pokud centrální banka bude pokračovat ve snižování úrokových sazeb, i když asi pomalejším tempem s ohledem na korunu, tak se dobereme k úrokovým sazbám na hypotékách někde kolem čtyř procent. To si myslím, že je úroveň, která je odpovídající české ekonomice.

K takovému číslu bychom se mohli dobrat kdy?
To se už může stát někdy v průběhu léta letošního roku. Česká národní banka možná bude se sazbami ještě trochu výše, ale dlouhodobé a střednědobé sazby na českém trhu jsou už vlastně pod hranicí čtyř procent. Takže financování hypoték je pro banky dostupnější.

Pořídit si vlastní byt je nadále nad možnosti mnoha lidí. Přesto by se situace mohla zlepšit
Ceny nemovitostí jsou mimo možnosti střední třídy. Po zlevnění přijde zdražování

I když se úroky z hypoték takto sníží, budou si je lidé moci dovolit?
Za poslední rok se hypotéky otočily a začaly růst už loni v létě. Od té doby se každý měsíc poskytnou nové hypotéky bez refinancování za více než deset miliard korun, a to při sazbách, které byly někde kolem šesti procent. Poptávka po bydlení tady tedy je. Vidím tu jedno riziko. Kdyby hypotéky byly naopak velice levné, tak by nevyhráli ani ti, kteří si je budou brát, protože by silná poptávka automaticky posunula ceny bydlení zase nahoru. Nemovitosti by opět zdražily, takže by z toho nikdo nic nevytěžil.

Přesto si řada lidí nebude moci hypotéku dovolit. Bude se v tomto ohledu rozvíjet i nájemní bydlení?
V posledních dvou letech se nájemní bydlení svižně rozvíjí, protože nájmy začaly trochu růst. Neříkám, že nějak dramaticky, za poslední čtyři roky se zvýšily asi o dvacet procent oproti cenám nemovitostí, které rostly daleko rychleji. To, že začalo nájemné růst, ukázalo docela zajímavý podfinancovaný segment na realitním trhu a nájemné začaly řešit i institucionalizovaní investoři. Máme tu nájemní trh bytů, kde dominují jednotlivci. Někdo má druhý byt po babičce, tak ho pronajme. Teď se ale objevují velké projekty, které jsou zaměřené jenom na nájemní bydlení a zároveň nenabízí jenom byt, ale komplexní službu. To je prostor, který se bude třeba v Praze nebo Brně rozvíjet.

Vrátí se ve větší míře i obecní byty?
V obecních a startovacích bytech vidím prostor. Sám jsem z malé vesnice, kde takových bytů vzniklo až překvapivě hodně. Takže i tato cesta existuje a je o schopnostech a možnostech toho kterého zastupitelstva.

Takže lze počítat s tím, že i nájemní bydlení bude lidem přístupnější a bude se nadále rozvíjet?
Už se tak, i když pomalu, děje. Ovšem přesvědčení v Česku mít vlastní byt je stále velmi silné. Je to zvláštní. Vždy se říkalo, že nová generace, mileniálové a spol. nebudou chtít vlastnit a budou raději pronajímat, sdílet a podobně, ale myslím si, že jsou stejní jako jejich rodiče a prarodiče.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Bankovní rada České národní banky (ČNB) snížila základní úrokovou sazbu. Co to znamená? 

Bankovní rada České národní banky (ČNB) snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu. Co to znamená pro hypotéky? Čtěte v článku
ČNB snížila sazby: Jak klesne úrok na spořicích účtech, o kolik zlevní hypotéky

Čím si to vysvětlujete, že je nájemní bydlení spíše okrajová záležitost?
Ten, kdo řešil otázku bydlení, si říkal, že je vlastně jedno, jestli má platit nájem, nebo platit hypotéku. Navíc po splacení hypotéky bude byt jeho. Když bude v nájmu, bude platit téměř to samé. To bylo to hlavní. Pak vlastnictví bytu může pro někoho znamenat i nějaký společenský statut. Ale to už spekuluji.

Jak se podle vás bude cena nájemného vyvíjet dál?
Jestliže teď nájmy rostly v průměru kolem sedmi procent a na začátku roku těsně pod sedmi procenty, tak se bude postupně zpomalovat. Bude opadat inflace a různé inflační doložky přestanou hrát tak velkou roli, jakou hrály v předchozích dvou letech. To znamená, že i nájemné neporoste takovým tempem jako doposud. Navíc se vyčerpal i efekt příchodu Ukrajinců na český trh. Vrchol je za námi a trh se bude vracet k normálu.