Banky proto zavedly různé promo akce a průměrná úroková sazba v únoru nepatrně klesla na 2,99 procenta z lednových tří procent. Včera to potvrdila data Fincentrum Hypoindex.

KONEC ZLATÝCH ČASŮ

Že Češi přestávají chodit pro půjčky na bydlení, je vidět na meziročním srovnání. Loni v únoru bylo sjednáno 7446 hypoték v objemu 15,96 miliardy korun.

Na podzim ale ČNB zpřísnila podmínky pro žadatele, kromě až pětiny peněz v hotovosti musejí mít noví hypotékáři i minimum jiných dluhů a na hypotéku nesmějí měsíčně vydat více než 45 procent svých měsíčních čistých příjmů.

Stavba projektu Jižní výhledy ve Stodůlkách.
Trh s hypotékami zamrzl. Průměrná sazba v únoru klesla pod tři procenta

„Čechy odrazují vysoké ceny nemovitostí a také regulace České národní banky. Toto zpřísnění odřízlo od možnosti získat hypotéku až zhruba pětinu domácností,“ odhaduje Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Czech Fund. „Češi ale také vyhodnocují další vývoj. Sázejí na to, že s příchodem možné ekonomické krize by došlo jak ke snížení cen nemovitostí, tak i úrokové sazby hypoték, a vyčkávají,“ popisuje ekonom.

ZAMRZLÝ TRH

Zástupci realitního trhu ale už teď optimisté nejsou. A to jak u nových, tak u starších bytů. „Zvyšuje se podíl investorů, kteří byt kupují pro další pronájem. Stále více domácností je tak odkázáno na nájemní bydlení, které ale často není levnější než splátka hypotéky,“ popisuje Evžen Korec, šéf developerské firmy Ekospol.

A ochlazování zájmu vidí i realitní kanceláře. „Na každou nemovitost se nyní hlásí o třetinu ménězájemců než v minulém roce. Zpřísněné podmínky pro získání úvěru nutí zájemce více vybírat. Registrujeme také pokles počtu nabízených nemovitostí,“ uzavírá Pavel Hassman z realitní společnosti RE/MAX 4You.

Ilustrace tématu bydlení 3. května v pražských Nuslích. V pozadí Vyšehrad.
Pražané si zvykli na dražší bydlení, ale spokojenější než jinde nejsou