"Vize zůstávají stejné. Samozřejmě se s nima pracuje a uvažujeme o tom, že by ty vize mohly být trošku větší, že těch zaměstnanců by mohlo být více," řekl Leixner. O kolik lidí více by v Mošnově mohlo pracovat, zatím nechtěl upřesnit.

Uvedl, že se pracuje na založení firmy, která bude v Mošnově působit. Mateřská společnost Hyundai Mobis v Koreji připravuje veškeré podklady i systém managementu. Zatím se neví, zda bude v Mošnově samostatné vedení, nebo bude firma spadat pod nošovický podnik. "Od založení firmy se budou odvíjet práce na samotném projektu a povolovací proces od stavebního úřadu, EIA a tak dál," řekl Leixner. Stavět by se mělo začít příští rok.

Nový závod bude dodávat světlomety pro automobilky Hyundai v Nošovicích a Kia v Žilině. Kromě míst v samotné firmě by měl přinést práci dalším 600 lidem v subdodavatelských společnostech.

V Nošovicích vyrábí Hyundai Mobis moduly přední a zadní nápravy, přístrojové desky a přední masky. Ty tvoří podle mluvčí firmy Soni Novotné zhruba 60 procent celého vozu. "Výroba světel, která se v tuto chvíli dovážejí z Koreje, by se měla přesunout do výrobní haly v Mošnově, abychom co nejvíce snížili náklady," řekla Novotná.

Výrobní haly obou firem spojuje tunel

Každou minutu opouštějí montážní linky v Mobisu moduly pro jedno auto, tedy za jednu hodinu pro 60 automobilů. V loňském roce firma ve slezských Nošovicích vyrobila moduly pro 303.460 aut. Přesně tolik vozů loni ve svém nošovickém závodě vyprodukovala automobilka Hyundai. Výrobní haly obou firem spojuje tunel. Z linek v Mobisu do něj hotové moduly vyveze výtah. Novotná řekla, že z tunelu pak moduly putují přímo na montážní linku v automobilce Hyundai, kde se nasazují karosérie.

V Nošovicích zaměstnává Hyundai Mobis přibližně 800 lidí. Moravskoslezskému kraji, který je postižen vysokou nezaměstnaností, pomůže každé nové místo: na konci července tam nemělo práci přes 84.000 lidí a podíl nezaměstnaných činil téměř deset procent.

Investiční pobídky

Do mošnovského závodu investuje Hyundai Mobis až čtyři miliardy korun. Česká vláda, která s korejskou společností uzavřela dohodu o investici, jí poskytne investiční pobídky v maximální výši 433 milionů korun. Dalších 69 milionů dostane korejská firma jako slevu na pozemek o rozloze 18,9 hektaru od města Ostravy, jemuž pozemky patří.

Nový závod by měl být otevřen za tři roky. V první fázi projektu v letech 2017 až 2020 plánuje vyrobit světla pro zhruba 750.000 aut za rok, v druhé fázi po roce 2020 až pro milion aut.