Jak ukazují statistiky České asociace pojišťoven, pojistnou událost související s léčebnými výlohami a úrazem v zahraničí hlásí ročně asi 70 tisíc turistů, z toho Česká pojišťovna jako největší v zemi necelých pět tisíc. Nejvíce pojistných událostí se děje v Egyptě, Chorvatsku, Turecku a Bulharsku.

Nejčastěji se cestovatelé potýkali se žaludečními potížemi, výjimkou však nebylo ani umístění v nemocnici.

Nehody a náhody

U cestovního pojištění je nutné hlídat si limity pojistného plnění, tak, aby kryly všechny případné škody. Průměrné náklady na jednu pojistnou událost představovaly vloni dvanáct tisíc korun, v některých případech však šlo o mnohonásobně vyšší částky. Mezi nejnákladnější položky patří doprava zpět do vlasti.

„Z některých částí světa nelze pojištěnce přepravit jinak než letecky a k tomu o ně musí často celou cestu pečovat lékař. Proto celkové náklady na léčbu mohou vyšplhat až k milionům korun. Bez cestovního pojištění si musí takové výlohy hradit každý sám," říká manažerka komunikace České asociace pojišťoven Marcela Kotyrová.

Tvrdí, že limit pojistného plnění u léčebných výloh pro cesty po Evropě by neměl být nižší než 1,25 milionu korun, pro ostatní země i více.

Konkrétní případ repatriace hrazené z cestovního pojištění uvádí Ivana Buriánková, tisková mluvčí České pojišťovny:

„Mladý muž si během dovolené na Západní Sahaře při sportovním výkonu zlomil nohu. Kvůli poranění byla nutná letecká přeprava pacienta domů, a to speciálem. Jedním z důvodů bylo, že jinak by mladý muž několik dnů čekal na návrat v nevyhovujících podmínkách. Celkové náklady této události se vyšplhaly až na 542 000 korun."

Základní cena cestovního pojištění se většinou odvíjí podle země, do které zájemce míří. Obvyklé se praktikuje rozdělení na dvě kategorie. Do první patří Evropa a další často navštěvované blízké státy. Uveďme alespoň Egypt a Tunisko. Do druhé kategorie spadají ty ostatní. Zbytek ceny se odvíjí podle parametrů zvoleného pojištění. Každý má na něj jiné požadavky. Jako jistou zajímavost uveďme, že náruživý tramp může využít nabídky Kooperativy na pojištění věcí umístěných ve stanu.

Potápění i rodeo

V rámci cestovního pojištění se lze pojistit na vykonávání téměř jakéhokoliv sportovní disciplíny. Nejširší nabídku v tomto směru nabízí Česká pojišťovna, která vás vedle obvyklých adrenalinových sportů, jako je potápění až do třicetimetrové hloubky, horolezectví nebo sjíždění horských řek na člunu, pojistí i na ty nepříliš běžné. Mezi ně patří například lov exotické zvěře, nefalšované rodeo nebo maraton v poušti.

Pokud do zahraničí cestujete autem, v případě poruchy nebo nehody oceníte asistenční službu. Výhodu přitom mají majitelé kreditní karty De Luxe od Raiffeisenbank, pro které je tato služba v Evropě zdarma.

Před cestou pryč je dobré pamatovat i na bezpečnost domácnosti. Na odchod byste neměli upozorňovat na sociálních sítích a žaluzie by neměly zůstat zataženy. Pokud nemáte klasické pojištění domácnosti, bezstarostné spaní vám umožní pojištění takzvané opuštěné domácnosti, které nabízí Česká pojišťovna, Kooperativa a ČSOB.

Byt se dá pochopitelně zajistit i jinými metodami, jako jsou čipové karty či čtečky otisků prstů na vchodových dveřích.

„Pokud vám na bezpečnostní úpravy nezbývají peníze, můžete na tento účel výhodně využít i stavební spoření," upozorňuje na netradiční možnost pomoci Jitka Jechová ze stavební spořitelny Raiffeisen.

close Pět nej letního cestovního pojištění. zoom_in

KAMILA PLOCKOVÁ