Už se začaly hlásit do seznamů odborných dodavatelů i výrobců a dodavatelů technologií. Potvrdila to mluvčí Státního fondu životního prostředí Lenka Brandtová.

„Do seznamů se ale dostanou pouze firmy, které mají zastoupení v České republice. A samozřejmě musí splnit stejné podmínky, jaké jsou nastaveny pro české firmy. Nyní si žádá o zápis do seznamů asi čtyři tisíce firem.

Kolik z nich je zahraničních, přesně nevím, ale několik by se jich v žádostech objevilo,“ uvedla Brandtová. Podotkla, že už má i případy, kdy lidé měli například vybraný kotel od firmy, která se ale do seznamu nehlásila. Sami ji pak prý upozornili na to, že by si měla o umístění požádat.

Ze zahraničí levněji i dráž

Podle Tomáše Poppa z plzeňského ekologického sdružení Envic samozřejmě není pravidlem, že by německé firmy prováděly například zateplování domů levněji než české firmy. Jsou ale pro žadatele o dotace další možností volby mezi dodavateli.

Seznamy stavebních firem a výrobců materiálů, kteří prošli filtrem SFŽP, budou zveřejněny na internetových stránkách programu Zelená úsporám v pondělí 4. května.