V roce 1991 za ním přišla skupina berounských sázkařů, kteří uvažovali o založení vlastní sázkové kanceláře. Ekonomice ale příliš nerozuměli, a proto požádali o pomoc mladého ekonoma. Ten se pak stal generálním ředitelem čerstvě založené společnosti Tipsport i předsedou jejího představenstva. Tím je dodnes. Tipsport je dnes největší sázkovou kanceláří v ČR a každým rokem výrazně zvyšuje svůj obrat. Životní osud Vratislava Randy je ideální ilustrací toho, jak se změnil život mnohých z nás po roce 1989.

V čem vidíte největší změnu z těch, které se odehrály za uplynulých pětadvacet let?

Že žijeme jako normální lidé se všemi radostmi i starostmi. Můžeme otevřeně říkat své názory. Třeba na to, jak jsou nesmyslné časté změny legislativy nebo že prezident Zeman dělá někdy ostudu. To dříve nebylo možné. Alespoň můžeme nadávat, a ono je tedy na co, přiznejme si. Pozitivní je i otevření se světu, fakt, že lidé mohou podnikat a cestovat. Zkrátka že žijeme v demokratické době. Slovy klasika: kapitalismus je jistě lepší než socialismus, ale všichni jsme si ho představovali lepší.

Říká se, že od minulosti k budoucnosti není nikdy daleko. Co si myslíte o další perspektivě naší společnosti?

Bojím se trochu, aby ekonomika utáhla všechny ty sociální programy a sociální státy, které se budují. Říkám to obecně, nejde jen o Českou republiku, ale o celou EU. Levicová část politického spektra se snaží voliče nalákat na různé sociální výhody. Hesla znějí líbivě a jsou hezká. Na druhou stranu, když je stát nucen plnit všechny tyto volební sliby, tak ho to strašně vyčerpává a ekonomika se zadrhává. Z toho může vývoj najednou směřovat k nějaké katarzi. Tedy to je podle mě nebezpečí Evropy. Ukázalo se to v Řecku. V tom je Amerika přece jen lepší, byť má jiné problémy. V ekonomice se méně přerozděluje, je tam větší odpovědnost jednotlivce.

Máte v rukávu i nějaký recept?

Nejhorší je, že voliči takhle volí, aniž by si uvědomili rizika, což je asi přirozené. Vždy jsem říkal, byť je to utopické a nerealizovatelné, že každý, kdo někam kandiduje, by měl složit zkoušky, že vůbec něčemu rozumí. Ať už je to parlament, anebo nějaké místní zastupitelstvo. Dnes mnozí volí tak, že si řeknou, aha, to je zubař, toho znám, toho zvolím. A zubař je výborný, ale v životě nečetl zákon o obcích a neví, oč jde. Podobně je tomu i v parlamentu. Tamten člověk je herec, tak ho zvolíme… Zkoušky by mohly být z ekonomie, práva, národohospodářství. Vím, že je to nesplnitelná myšlenka, ale její realizace by byla hezká, protože byste donutil lidi, aby získali alespoň základní poznatky o politice a ekonomice. Aby věděli něco o tom, co je státní či místní rozpočet a že se z něho dá vydat jen tolik, kolik se do něho nalije.

Jak se vůbec díváte na roli EU a na vztah Čechů k ní?

Myslím, že EU má spoustu byrokracie a dělají se některé nesmyslnosti, ale samotná myšlenka je cenná, hlavně politická stabilita, kterou unie přináší. Pozitiva určitě převažují nad negativy, měli bychom se k tomuto společenství stavět čelem. Byť jsem osobně pravicový volič a hlásím se k ekonomickému programu ODS, teď jsem tuto stranu ve volbách do Evropského parlamentu ani nemohl volit, protože jejich postoj k EU mi připadá příšerný. Nekonvenuje mi.

I mnozí odborníci jsou ale proti.

Je to úžasný projekt a mě fascinuje, že 28 zemí, byť s těžkostmi, dokáže myslet společně. Že existuje společná legislativa, že Evropa se po těch válečných zkušenostech sjednotila, to je velký úspěch. Myslím, že další generace budou to sjednocení vnímat mnohem pozitivněji než generace dnešní. Kdo si za sto let vzpomene, že tady byl nějaký euroskepticismus? Vždyť si vezměte, kolik bylo ve středověku v Německu států a státečků, které se opravdu sjednotily až v 19. století, a dnes existuje už jen jedno velké Německo. Bylo by zlé, kdyby separatismus vítězil. Koncentrace je věc přirozená.

Co si tedy myslíte o neexistenci eura v Česku?

Patřím spíše k příznivcům přijetí eura, ale nemyslím si, že jsme ho už měli mít, protože naše politika s velkými schodky a ekonomickými problémy není zatím pro zavedení eura ideální. Jsem však přesvědčen, že když dostaneme ekonomiku do jisté rozumné kondice, že bychom euro měli přijmout. Obecně jsem spíše Evropan.

Když se globálně zamyslíme nad zdejším podnikatelským prostředím, jak jej vnímáte?

Když si vezmeme například podnikatelskou legislativu, je doslova strašné, kolik se každý rok přijme změn daňových zákonů, zákonů o sociálním a zdravotním pojištění a podobně. Jsem i daňový poradce, takže z vlastní zkušenosti vím, že už není v lidských silách všechny změny v krátkém čase pojmout. Každou firmu stojí potom hledání informací velké peníze, protože každý musí zaměstnávat kvalitní účetní, kvalitní daňové poradce, aby firmy na neznalost nedoplatily. Zde existuje obrovská rezerva. To všechno jsou totiž neproduktivní náklady, které se musí někde promítnout.

Vaším podnikatelským osudem je kurzové sázení. Sportujete?

Ano, hraji golf. Dělám i další druhy sportu, ale ty už méně, protože nemám tolik času.

A sázíte někdy?

Vzácně, opravdu vzácně. Lepší je být na druhé straně a tuto zábavu lidem připravovat.

Vím, že organizujete i sázky, které se netýkají jen sportu. Kdybyste měl možnost, na co byste vsadil?

Určitě na volby. Parlamentní, prezidentské. To jsou velmi zajímavé věci, na které samozřejmě vypisujeme kurzy i my. Jak jsem řekl, osobně sice nesázím, ale kdyby se mi zdálo, že nějaký kurz je u konkurence dobrý, tak zkusím štěstí.

Mě vždy zajímalo, kdo vlastně stanovuje všechny ty kurzy.

Tuto práci jsem nikdy nedělal, rozumím jí jen rámcově. Vím, jak se kurzy staví, ale je to samostatná, náročná profese, které se musíte věnovat úplně, v týmu 24 hodin denně. Pro správné stanovení kurzů musíte mít přehled o všech důležitých detailech včetně zranění hráčů. Mým úkolem bylo vždy firmu řídit, na kurzy jsou bookmakeři.

Vládne v tomto oboru fluktuace lidí?

Malá. To je i v zájmu jednotlivých kanceláří, vychovat bookmakera dá práci. Práce je to opravdu hodně náročná, byť docela dobře placená. Myslím ale, že přes všechnu náročnost by bookmakeři nevyměnili svoji práci za nic na světě. Máme výborný a stabilní tým, někteří u nás pracují na těchto postech již přes 20 let.

Udrží se v budoucnu i neinternetové sázení?

V nějaké formě zůstane, ale počet kanceláří se výrazně sníží. Budoucnost je jednoznačně na internetu.