S novým rokem přichází zásadní novinka pro tuzemské obchody i zákazníky. Novela zákona o obalech od 1. ledna 2018 přikazuje zpoplatnění plastových tašek. Zatímco ve velkých potravinových řetězcích s potravinami jde už několik let o běžnou praxi, ve večerkách nebo například v prodejnách s módou, obuví a elektronikou je poskytování plastových tašek zdarma stále rozšířené.
„Je potřeba si uvědomit, že každý z nás použije za jeden rok podle pesimistických odhadů na 300 plastových tašek, v mnoha případech úplně zbytečně. A jedna taková taška se rozkládá přibližně 25 let,“ upozornil ministr životního prostředí Richard Brabec.

Obchodníci musejí igelitky zpoplatnit nikoli jen symbolicky. Účtovaná cena musí prokazatelně pokrýt jejich náklady. Ministerstvo si od novinky slibuje výrazné snížení spotřeby jednorázových tašek. „Ve Velké Británii byl ten pokles až o 85 procent,“ upřesnil naděje ministerstva ředitel odboru odpadů Jaromír Manhart.
Ministerstvo však nejenom zakazuje a omezuje, ale chce také povzbuzovat k ekologicky odpovědnému chování. „Nezapomeňte nosit na nákupy vlastní, opakovaně použitelnou tašku,“ apeloval Brabec. Podle průzkumu rezortu je totiž právě zapomětlivost hlavním důvodem, proč lidé plastové tašky přijímají.

V rámci nové kampaně nechalo ministerstvo navrhnout a vyrobit vlastní plátěné tašky ve dvou designových variantách. Jedna napodobuje klasický nákupní seznam s dovětkem Igelitku nebrat! Ta druhá je potištěna hashtagy #neplýtvám #nešustím #mojetaška #látková #neplastu #eko #dobrýpocit #nosjitaky. Zájemci mohou ministerské tašky získat v soutěžích na Facebooku, v pražské prodejně potravin Bezobalu a ostravském dobročinném second handu Moment.
Kromě ekologie vzývá ministerstvo i tradici. „Mnozí si určitě vybaví síťovky, které byly svého času téměř v každé kapse, nebo látkové tašky. Pak je převálcovaly ty nešťastné igelitky,“ posteskl si Brabec. Podle něj tato „taškařice“ musí skončit.
Zpoplatnění se nebude vztahovat na mikrotenové sáčky. Ty totiž podle ministerstva plní především hygienickou funkci a také zabraňují plýtvání potravinami. Místo nákupu většího balení si lidé do sáčku vloží jen tolik, kolik potřebují.
