Plastové tašky zdarma od roku 2018 zřejmě úplně skončí. Obchodníkům to bude zakazovat zákon, přičemž výjimka bude platit jen pro malé sáčky určené převážně k balení potravin. Opatření má přinést novela zákona o obalech.

Novelu musí Česko přijmout nejpozději během listopadu, jinak by muselo zaplatit pokutu 54 milionů korun Evropské unii. Ta patřičnou směrnici přijala už před rokem a jejím cílem je snížení spotřeby lehkých plastových tašek. Tehdy byl evropský průměr 198 igelitek na osobu. Do roku 2019 by ale roční spotřeba neměla přesáhnout 90 tašek a do roku 2025 na 40 kusů.

Za jak dlouho se rozloží?Mezi jednotlivými zeměmi jsou však značné rozdíly. Zatímco v Lucembursku lidé v průměru „posbírají" přibližně 20 kusů, v Bulharsku 400 kusů. Česká republika si přitom podle dřívějšího vyjádření lidoveckého europoslance Tomáše Zdechovského nevedla zrovna dobře. Každý Čech v průměru použil 297 tašek za rok. Je ovšem nutné podotknout, že základ propočtu pro omezení igelitových tašek byl zvolen rok 2010, kdy se v celé EU spotřebovalo 99 miliard igelitek. I když nejnovější čísla nejsou k dispozici, Česká republika by se dnes už měla pohybovat pod evropským průměrem.

Určitě na tom má svůj podíl rozhodnutí obchodních řetězců, které přestaly igelitky poskytovat zdarma už od roku 2013, tím posledním byl řetězec Globus. Ten ročně rozdal přes 40 milionů igelitek. Po jejich zpoplatnění se spotřeba snížila několikanásobně. Navíc řada řetězců začala prodávat stoprocentně rozložitelné a recyklovatelné tašky.

Zákaz poskytování igelitek zdarma tedy nebude pro lidi šokující. K velkým řetězcům se tak budou muset přidat například večerky. „Žádná velká změna to nebude. Půjde jen o to, jak velké tašky se nakonec nebudou smět dávat zdarma," uvedl Ivo Kropáček z Hnutí Duha.
Podle vydané evropské směrnice by se tedy zdarma mohly vydávat pouze velmi tenké a lehké fólie o tloušťce do 15 mikronů určené na balení potravin.

Odhazování igelitových tašek je závažný problém, který se týká zejména světových oceánů, kde vznikají velké plovoucí ostrovy. Ten největší je v Pacifiku. Navíc se zbytky použitých chemikálií dostávají i do lidského organismu pomocí zkonzumovaných ryb.