Rozšíření obchodu bylo zahájeno za provozu letos v únoru a otevření je naplánováno na 17. listopadu. Ikea na tuzemském trhu provozuje čtyři obchodní domy a je největším prodejcem nábytku v Česku.

„Do větších prostor se nyní vejde více nápadů na bytové zařízení. Zákazníci se tak mohou těšit na více než 1000 nových výrobků a zcela nově pojaté přízemí obchodního domu s doplňky,“ řekl ČTK mluvčí společnosti Ikea ČR Petr Chadraba. Zvýšila se také kapacita restaurace o 170 míst na celkových 550 míst k sezení. Počet parkovacích stání vzrostl u obchodu na Černém Mostě o 230 na 1350.

Dvacet let v Česku

První prodejnu švédská společnost Ikea v Česku otevřela v roce 1991 a nyní provozuje dva obchodní domy v Praze a po jednom v Brně a Ostravě. Letos Ikea musela přehodnotit své plány. Úřady jí totiž nepovolily stavbu nového obchodního domu s nábytkem a bytovými doplňky, který měl v Praze-Zličíně nahradit nynější prodejnu Ikea.

Ikea poté pozastavila projekt nového obchodního centra v Libišanech na Pardubicku. Navrhované dopravní napojení neodpovídalo technickým parametrům. Plány ale firma zcela nezavrhla a je možné, že se k projektu ještě v budoucnu vrátí, případně bude hledat jinou lokalitu na východě Čech.

Pětici největších tuzemských obchodníků s nábytkem a bytovými doplňky loni po několika růstových letech klesly celkové tržby o 1,6 miliardy korun na 15,8 miliardy Kč. První pozici opět obhájila Ikea, jejíž tržby ale poprvé v historii klesly, a to z předloňských 8,7 miliardy korun na 7,5 miliardy Kč.