Ekonomové odhadují, že ekonomika se v důsledku pandemie může celosvětově propadnout o 20 procent, některá odvětví až o 90. Jaké nástroje vlády mají pro zmírnění tohoto pádu?
Akutně se nasazují nouzové nástroje směřující k zachování kupní síly, ať už jde o různé podoby kurzarbeitu, kdy stát částečně kompenzuje mzdy, jednorázové příspěvky a rozšíření sociálních dávek. Vedle toho podporuje firmy bezúročnými půjčkami, mluví se i o jejich přebírání.

Ministryně financí Alena Schillerová
Vláda schválila odložení splátek úvěrů. Prodejny domácích potřeb mohou otevřít

On-line reportáž ke koronaviru najdete ZDE

Váš tým se ale zaměří především na opatření pro oživení ekonomiky, až pandemie skončí. O co půjde?
Dlouhodobější pohled se zaměřuje na vládu v roli investora, kdy stát bude muset zaskočit za soukromý sektor, a to i při restrukturalizaci ekonomiky. Nemusí jít jen o přímé finanční výdaje, ale také o různé legislativní nástroje. Správně jste zmínila, že tvář ekonomiky se promění, některá odvětví budou zásadně oslabena, jiná se velmi promění. Obecně dojde k masivnější podpoře lokálního ekonomického cyklu. Intenzivní a dlouhodobé budou podpůrné programy centrálních bank.

Na jaké segmenty hospodářství by se měl stát soustředit?
V první řadě musí zajistit bezchybné fungování základní infrastruktury, zemědělství, péči o krajinu z hlediska kvality půdy a vody, energetiku. Zkrátka musíte mít elektřinu, co pít a jíst. V té souvislosti se zřejmě naplno projeví rizikovost dlouhých komplikovaných výrobních řetězců, takže se bude klást důraz na lokální ekonomiku, spolupráci univerzit a soukromého sektoru, využívání 3D tisku.

Ilustrační snímek
Dostupnější hypotéky. ČNB zmírnila limity tří úvěrových ukazatelů

Úterní čísla ukázala, že schodek rozpočtu za první tři měsíce dosáhl 45 miliard. Koncem roku by mohl dosáhnout až půl bilionu korun. Je to z makroekonomického pohledu zásadní problém?
Výška schodku je v tuto chvíli velká neznámá, protože nevíme, jak dlouho bude karanténa trvat. Z mého pohledu ale ani skutečně velký schodek problém není, neboť stát nemá jinou variantu než maximálně podporovat ekonomiku. Kdyby nedělal nic, byla by situace katastrofální a mohla by vést k nefunkčnosti systému.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník