Meziroční inflace stoupla v březnu na 12,7 procenta z únorových 11,1 procenta. Je tak nejvyšší od května 1998, kdy dosáhla 13 procent. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Meziměsíčně se spotřebitelské ceny zvýšily o 1,7 procenta. Podle ekonomů inflace nadále poroste a může dosáhnout až 15 procent kolem poloviny roku, zároveň podle nich zůstane ve zbytku roku dvouciferná. Březnová meziroční inflace byla zároveň o 2,9 procentního bodu vyšší, než odhadovala Česká národní banka v únorové prognóze.

V březnu nejvýrazněji zdražily pohonné hmoty, a to meziročně o zhruba polovinu. "Například Natural 95 se u čerpacích stanic prodával průměrně za zhruba 44,50 Kč za litr a nafta za 47 korun za litr," uvedla dnes vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

Robotický výdej Zásilkovny. Ilustrační snímek
Doručování balíků na výdejnu se prodraží. Zásilkovna od května zvýší ceny

Dále výrazně rostly i ceny elektřiny a zemního plynu. Cena elektřiny meziročně stoupla o 24,7 procenta, zemního plynu o 37,7 procenta a výrobků a služeb pro běžnou údržbu a opravy bytu o 16,4 procenta. Za teplo a teplou vodu si lidé museli připlatit o 13,9 procenta.

"Inflace nejspíše neřekla poslední slovo a v nejbližších měsících bude ještě stoupat. Otázkou je, zda se zastaví na 14 nebo 15 procentech. K jednociferným hodnotám se letos pravděpodobně již nevrátí," odhadl hlavní ekonom Deloitte David Marek. Pokles inflace k hodnotám poblíž dvouprocentního inflačního cíle ČNB nelze tak podle hlavního ekonoma společnosti Fondee Pavla Štěpánka předpokládat dříve než zhruba v polovině příštího roku.

Dnešní data jsou navíc podle ekonomů impulzem pro další zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou. "Za celý letošní rok se bude inflace pohybovat kolem 13 procent a bude tak nejvyšší od roku 1993. Vzhledem k tomuto inflačnímu vývoji trh prozatím předpokládá, že ČNB vystoupá se sazbami mírně nad šest procent," uvedl hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler. Nyní je základní úroková sazba ČNB pět procent.

Velikonoční beránci. Ilustrační snímek
Velikonoční pečení se Čechům prodraží. Nejvíce vzrostla cena polohrubé mouky

Samotná centrální banka dnes k inflaci uvedla, že v březnových datech se odrazily dodatečné cenové šoky v souvislosti s válkou na Ukrajině a sankcemi proti Rusku, a to jak v oblasti cen komodit, tak v oblasti dodávek zboží. Rozdíl mezi odhady ČNB a skutečností byl způsoben především výrazným zdražením pohonných hmot. Další příčinou byl vyšší růst cen potravin a regulovaných cen. Proti odhadům byla vyšší také jádrová inflace, což je inflace očištěná o sezónní vlivy, změny regulovaných cen a daní.

Dopadů inflace se obává 95 procent lidí, říká průzkum

Dopadů rostoucí inflace na svoje finance se obává 95 procent lidí. Tři čtvrtiny Čechů za poslední rok změnily pod vlivem pandemie, inflace a zdražování energií svoje uvažování o financích či úsporách, více investovat však začala pouze pětina Čechů. Vyplývá to z průzkumu Generali Investments CEE, který se konal od 11. do 15. března mezi 1050 respondenty.

Přes 37 procent dotázaných se podle něj sice inflace obává, ale žádné kroky u svých financí nečiní. Rovněž 37 procent lidí sice začalo více spořit, k vyrovnání inflace to ale nestačí. Nejméně se inflace bojí lidé v Praze a dalších velkých městech. Největší strach mají o svoje úspory lidé v menších městech v Královéhradeckém a Pardubickém kraji, ukázal průzkum.

Český svaz pivovarů a sladoven (ČSPS) usiluje o zapsání českého piva na prestižní seznam světového dědictví UNESCO
Levná „nálevna“ Evropy? Ne, české pivo chce do UNESCO

"Pro řadu lidí byla inflace do nedávna pouze abstraktním strašákem a její důsledky vůbec nepociťovali. Aktuálně však roste před očima a lidé najednou platí za běžné zboží a služby klidně o desítky procent navíc a vede je to k úvahám nad tím, kolik utrácí a jak chránit úspory," řekl obchodní ředitel Generali Investments CEE Petr Mederly.

Češi volí investice

"Rozdíl mezi vysokou inflací a úrokem nevyrovnají ani státní příspěvky na stavební spoření či důchodové pojištění. I tak je ale samozřejmě lepší mít peníze ve spořicích produktech než na běžném účtu nebo v hotovosti, kde ztrácejí hodnotu ještě rychleji," doplnil makroekonomický analytik Generali Investments CEE Martin Pohl.

Investice jako vhodný nástroj pro boj s inflací podle průzkumu volí 21 procent Čechů, nejčastěji mužů. Více investuje 29 procent z nich a jen 12 procent žen. K větším investicím se rozhodlo také 30 procent Čechů do 26 let, vyplývá z odpovědí respondentů.

"Investice jsou v tuto chvíli dobrým způsobem, jak udržet hodnotu svých financí. S větším výnosem je však samozřejmě spojená vyšší míra rizika, takže by nikdo neměl vkládat všechny svoje úspory pouze do jednoho investičního produktu. Nyní to platí kvůli válce na Ukrajině dvojnásob. Zároveň je potřeba počítat s tím, že hodnota investic může na nějakou dobu klesnout, což ale není důvod k panice," dodal Mederly.