Neutuchající růst cen zvýšil pravděpodobnost, že ČNB ještě letos počtvrté zvýší základní úrokové sazby, a tím zdraží všechny komerční úvěry včetně hypoték. Inflace totiž byla v srpnu oproti červenci zrychlila a byla o desetinu procentního bodu vyšší, než čekal trh.

„Svůj růst zrychlily hlavně ceny za bydlení. To se projevilo jak na meziměsíčním, tak meziročním vývoji. V rámci bydlení zdražily ceny elektřiny, nájemného i tepla a teplé vody,“ upřesnila Pavla Šedivá z odboru statistiky cen Českého statistického úřadu.

Zdražují zejména služby

Analytik skupiny Citfin Jiří Šimek upozornil, že služby zdražují dvakrát rychleji. Podle něj budou nadále převládat spíše proinflační faktory. „Mzdy rostou velmi rychlým tempem, ceny v oblasti bydlení dále porostou, ropa se drží na vyšších úrovních a v cenách potravin se projeví vyšší ceny zemědělských komodit vlivem letošního sucha,“ vyjmenoval Šimek.

Vedle nájemného rostou ještě rychleji ceny energií, zejména elektřiny. „Doba relativně levných energií je pryč a s koncem fixačního období to pocítí stále více českých domácností,“ varoval analytik ČSOB Petr Dufek. Také on očekává, že inflace se už letos pod dvě procenta nepodívá a centrální banka bude pokračovat v politice normalizace úrokových sazeb. Základní úroková sazba by se tak už v září mohla zvýšit na 1,5 procenta.