„Domnívám se, že s dosaženými výsledky může být ČNB spokojená, zvlášť když se k nim přidá i vysoký růst HDP, jenž je rovněž očekáván. Negativně lze proto vnímat pouze pomalejší růst mezd ve třetím čtvrtletí, který za prognózou zaostal o sedm desetin procentního bodu, což je s ohledem na její citlivostní scénář předpokládající rychlý růst sazeb docela nepříjemné,“ myslí si analytik ČSOB Petr Dufek.

Ilustrační foto
Inflace byla v listopadu nižší, než se čekalo. Mzdy rostou mnohem rychleji

Podle Dufka byla z komentáře ČNB k nejnovějším číslům o inflaci cítit značná spokojenost. Rovněž se domnívá, že pokud je ČNB spokojená i s aktuálním kurzem koruny, tak by vlastně mohla mít centrální banka pro letošek splněno.

Během příštího roku by pak ČNB mohla pokračovat v normalizaci úrokových sazeb v České republice. V tom by ji mohla napomoci i skutečnost, že inflace s největší pravděpodobností zůstane nad dvouprocentním cílem a koruna nebude pokračovat v tak rychlém posilování jako doposud.

„V současnosti předpokládáme, že za příznivých okolností by se mohla hlavní úroková sazba centrální banky dostat na konci příštího roku na 1,25 procenta. Tento odhad je však podmíněn předpokladem, že Evropská centrální banka začne ve druhém pololetí příštího roku pomalu ustupovat od své politiky masivního dopingu bondových trhů,“ uzavřel Dufek.

Theresa Mayová, Jean-Claude Juncker
Libra posílila. Pomohl jí pokrok v jednání o brexitu