Prognóza České národní banky (ČNB) předpokládala udržení inflace okolo hodnoty 1,9 procenta. Reálná hodnota však dosáhla o sedm desetin procenta výše. Přesnější byl podle analytika skupiny Citfin Jiřího Šimka odhad trhu, který předpokládal inflaci dvou a půlprocentní.

Ilustrační foto.
Nezaměstnanost v Česku nadále klesá. Je nejnižší v Evropě

„Svižně rostoucí mzdy se propisují do vyšších spotřebitelských cen, ceny ropy na světových trzích rostou a prosakují do cen dopravy a v oblasti bydlení se projevuje nárůst cen elektřiny a plynu na světových trzích, ale také zvyšující se nájemné vlivem rychle rostoucích cen nemovitostí,“ říká Šimek.

Zrychlování inflace přitom pokračuje již třetí měsíc v řadě poté, kdy zpočátku roku podle analytika Raiffeisenbank Františka Táborského překvapila pomalou dynamikou.

„V následujících měsících očekáváme, že inflace mírně zpomalí díky vysoké srovnávací základně z předchozího roku, ale stále zůstane nad dvouprocentním cílem centrální banky. I nadále ji bude podporovat solidní stav ekonomiky, přehřívající se trh práce a v současnosti i slabší koruna nebo vyšší ceny ropy na světových trzích. Pro rok 2018 odhadujeme průměrnou míru inflace ke dvěma procentům,“ předvídá Táborský.

Ilustrační foto.
ČNB zvýšila úrokovou sazbu na jedno procento, její krok stabilizuje korunu

Podle jeho názoru zrychlení spotřebitelské inflace zvyšuje pravděpodobnost dalšího zvýšení úrokových sazeb už na nejbližším srpnovém jednání ČNB. Měnové podmínky se od konce června, kdy centrální banka naposled zvýšila sazby, spíše uvolnily. Koruna od té doby oslabila k úrovni 26 korun za euro a ještě výrazněji oproti dolaru. Inflace tedy ukazuje potřebu dalšího zchlazení ekonomiky. Pro korunu je tak dnešní statistika inflace pozitivní zprávou.

Co je inflace?
Inflace je nárůst cenové hladiny zboží a služeb v určitém časovém období. Často také bývá definována jako snížení kupní síly peněz. Hodnota inflace tak zjednodušeně řečeno udává, o kolik méně zboží si za stejnou cenou pořídíme ve srovnání s předchozím obdobím.

Společná evropská měna - euro.
Češi platí eurem rádi, přesto ho nechtějí