Ač se může hodnota 2,1 procenta na první pohled jevit jako mírná, v podmínkách tuzemského hospodářství jde o třetí nejvyšší číslo za poslední dekádu. „Vyšší inflace byla pouze v roce 2012, a to 3,3 procenta, a v roce 2017, kdy činila 2,5 procenta,“ připomněla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Inflace.Zdroj: DeníkRekordmanem se v prosinci staly brambory, které jen od listopadu podražily téměř o třetinu. Cenovky se měnily také u ostatní zeleniny, ovoce a pečiva. S vyššími náklady musejí Češi počítat u bydlení, energií a rekreace. Naopak pohonné hmoty, alkohol, mléčné výrobky, oděvy a obuv v závěru roku zlevnily. Celý spotřebitelský košík tak stál v prosinci stejně jako v listopadu.

Služby zdražovaly třikrát rychleji

Při meziročním srovnání vyčnívá téměř o třetinu levnější cukr a o více než čtvrtinu lacinější vejce. Mírně klesly také ceny mléčných výrobků a odívání. To však více než vyvážila dražší zelenina, doprava a energie. Zatímco v případě zboží dosáhla meziroční inflace 1,2 procenta, u služeb byla téměř třikrát vyšší. „Největší podíl na růstu cen v roce 2018 měly ceny bydlení, dále ceny potravin, alkoholických nápojů, tabáku a ceny v dopravě,“ shrnula Šedivá.

Rychleji než v Česku rostly vloni ceny v Estonsku, Maďarsku a Rumunsku (shodně o 3,2 procenta). Nejmírnější byla inflace v Dánsku, kde dosáhla pouhého 0,7 procenta. Výsledky českých sousedů se pak pohybovaly na podobné úrovni jako v tuzemsku.