Spotřebitelské ceny zmírnily meziroční růst podruhé za sebou, je za tím ale zejména srovnání s loňskými už vysokými cenami. Většina tohoto zpomalení je ovlivněna vývojem loňské vyšší srovnávací základny, uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

Pohonné hmoty byly v březnu proti loňsku levnější o 19 procent, ceny zemního plynu zmírnily meziroční růst na 60 procent ze 74,3 procenta v únoru. Vodné zdražilo o 16,3 procenta, stočné a elektřina zhruba o 30 procent, tuhá paliva o víc než polovinu a teplo a teplá voda o 44,6 procenta.

Zelenina v regálech obchodu s potravinami. Ilustrační snímek
Blýská se na lepší zítřky? Některé potraviny už začaly zlevňovat

Ceny potravin a nealkoholických nápojů meziročně stouply o 23,5 procenta. Zhruba o třetinu zdražily rýže, mouka a vepřové maso, o víc než 45 procent se zvýšila cena polotučného mléka a o tři čtvrtiny cena vajec. Zelenina v březnu proti loňsku zdražila téměř o 30 procent, cena cukru je dvojnásobná.

Ceny stravovacích služeb vzrostly meziročně o 21,5 procenta a ceny ubytování o víc než 19 procent. Dovolené zdražily téměř o čtvrtinu, oděvy a obuv o 14,3 procenta. Úhrnem ceny zboží v březnu meziročně stouply o 17,0 procent a ceny služeb o 11,7 procenta.

Zlevnila másla či vejce 

Ve srovnání s únorem ceny zboží úhrnem vzrostly o 0,1 procenta a ceny služeb o 0,3 procenta. Zdražovaly některé potraviny, plnotučné mléko o šest procent a zelenina o pět procent. Vzhůru šly také ceny ubytování a stravování, oděvů a obuvi, o 3,1 procenta se zvýšily ceny sociální péče. Meziměsíčně klesly ceny pohonných hmot, zemního plynu a dovolených.

Z potravin proti únoru o desetinu zlevnila vejce a dolů šly také ceny másla, sýrů a tvarohů.

Relativně vysoký podíl respondentů si u kadeřníka či u zubaře dopřává péči bez omezení. Ilustrační foto.
Jak Češi reagují na drahotu? Méně topí a šetří na jídle. U kadeřníka cenu neřeší

ČSÚ zveřejnil také informace o únorovém vývoji cen v zahraničním obchodu. Meziroční růst vývozních cen zpomalil na 7,6 procenta z lednových 8,6 procenta. U dovozu se ceny v únoru meziročně zvýšily o 4,9 procenta, zatímco v lednu stouply o 8,1 procenta. Meziměsíčně se ceny snížily, vývozní o 0,7 procenta a dovozní o 1,5 procenta.

„Jednalo se o pokles šestý měsíc v řadě. Značný podíl na tomto vývoji mělo posílení koruny vůči euru a dolaru,“ uvedl vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ Vladimír Klimeš.